Önfordító zsarolóvírus

Egy olyan veszélyes zsaroló program kezdett terjedni, amely legalább akkora figyelmet szentel a biztonsági szoftverek átejtésére, mint a fájlok használhatatlanná tételére.
 

Az utóbbi évek zsaroló program inváziójára reagálva a biztonsági cégek számos olyan eljárást dolgoztak ki, amelyek segítségével csökkenthetővé vált a károk bekövetkezésének valószínűsége. Ezt pedig a vírusírók nem hagyták szó nélkül. Folyamatosan fejlesztik azokat a technikáikat, amelyek révén a károkozók kijátszhatják a védelmi technológiákat. Erre szolgál példával az a zsaroló program is, amelyet a MalwareHunterTeam szakemberei vettek górcső alá.
 
A zsaroló program legfontosabb újdonsága, hogy a terjedése során egy meglehetősen speciális fájl formájában kerül fel a számítógépekre. Ez az állomány közvetlenül még nem alkalmas a károkozásra, ehelyett egy titkosított kódot tartalmaz. Amikor elindul, akkor első lépésként ennek a kódnak a dekódolása történik meg, majd ezt követően kerül sor - a C# alapokon nyugvó - kártékony program lefordítására. Ehhez a vírusírók a CSharpCodeProvider osztály adta lehetőségeket használják ki. Amennyiben a zsaroló program a kompromittálandó rendszeren sikeresen lefordul, akkor a memóriából kezd futni, vagyis a fájlrendszerre nem kerül fel a kódja.
 
Minden a régiben
 
A zsaroló program ettől kezdve már a szokásosnak mondható folyamatot követi. A rendszeren felkutatja a számára kijelölt állományokat, majd azokat letitkosítja. Ekkor az áldozatául eső állományok nevét, illetve kiterjesztését is módosítja: egy e-mail címmel és egy véletlenszerű karaktersorozattal egészíti ki azokat. Minden olyan mappába, amelyben legalább egy fájlt tönkretett, bemásol egy .hta kiterjesztésű állományt, aminek segítségével tájékoztatja a felhasználót a történtekről, és egyúttal 0,14 Bitcoin megfizetésére utasítja a számítógép tulajdonosát.
 
A MalwareHunterTeam szerint az új zsaroló program jelenleg még fejlesztési fázisban van, de már most jól mutatja, hogy a vírusírók miként próbálják leplezni a károkozóikat az antivírus programok előtt. Ezért is fontos, hogy mindig a lehető legkorszerűbb vírusvédelmet használjuk, azt tartsuk naprakészen, és persze a biztonsági mentések rendszeres készítéséről se feledkezzünk meg.
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség