Íme a 25 legveszélyesebb biztonsági hiba
A MITRE biztonsági kutatói összeállították azt a 25-ös toplistát, amely a leggyakoribb és legveszélyesebb biztonsági hibákat rangsorolja.Az információbiztonságra kockázatot jelentő sérülékenységeknek számos típusa létezik, amelyek különféle módokon veszélyeztethetik a rendszerek, illetve az adatok biztonságát. Annak érdekében, hogy a védelmi erőforrásokat pontosabban lehessen tervezi, illetve a feladatokat és a kockázatokat megalapozottabban lehessen priorizálni, fontos, hogy a biztonsági szakemberek tisztában legyenek a leggyakoribb veszélyforrásokkal. A MITRE legfrissebb sebezhetőségi toplistája is ezt a célt szolgálja.
A MITRE biztonsági szakértői a rangsort több mint 31 ezer (2023 júniusa és 2024 júniusa között nyilvánosságra került) biztonsági hiba kiértékelését követően állították össze. Olyan sebezhetőségeket elemeztek, amelyek egyebek mellett az érintett rendszerek kompromittálására, adatlopásra, adatmanipulációra, illetve szolgáltatásmegtagadásra adhatnak lehetőséget. A tipikus rendelleneségeket pedig azok gyakorisága és veszélyességi besorolása alapján állították sorrendbe. Így született meg az alábbi 25-ös toplista:
Forrás: MITRE
A fenti táblázatból látható, hogy a toplista élére az XSS (Cross-site Scripting) sebezhetőségek kerültek. Ezek a hibák elsősorban adatlopásra és adatmanipulációra adnak módot. A toplista élmezőnyébe megtaláljuk a memóriakezeléssel összefüggő leggyakoribb hibákat is. Ezek mellett fontos kiemelni, hogy még mindig a harmadik helyen szerepelnek az SQL injection típusú támadásokat elősegítő sérülékenységek, amik komoly kockázatot jelentenek az adatbázisokra nézve. Ugyancsak gyakoriak azok a hibák, amelyek nem megfelelő parancs- és fájlkezelésre vagy authentikációs problémákra vezethetők vissza.
-
A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.
-
A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.
-
Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.
-
Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.
-
A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.
-
A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.
-
A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
-
Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.
-
Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.