Irányt válthatnak a zsarolóvírusok

Idén a zsarolóvírusok terjesztői ismét intenzívebben állíthatják célkeresztbe a kisebb cégeket, illetve az egyéni felhasználók számítógépeit.
 

A zsarolóvírusok évek óta az egyik legnagyobb veszélyforrást jelentik az informatikai rendszerekre, és az azok által kezelt adatokra. Kezdetben ezek a kártékony programok széles körben terjedtek, és válogatás nélkül fertőzték a számítógépeket. Az elmúlt időszakban azonban megfigyelhető volt, hogy a nagyobb kiberbandák elmozdultak a közepes és nagyvállalatok, valamint az intézményi felhasználók felé, amelyek ellen célzott támadásokat indítottak. Tették ezt többek között azért, mert így az erőforrásaikat jobban koncentrálhatták, miközben egy-egy nagyobb célponttól jóval jelentősebb összegű váltságdíjat követelhettek, mint a kisebb cégektől vagy akár az egyéni felhasználóktól. Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy a kisvállalatokat és a magánfelhasználók számítógépeit nem érték zsarolóvírusos támadások, de a megelőző évekhez képest kevesebb ilyen jellegű incidens történt.
 
A ReasonLabs biztonsági kutatói úgy látják, hogy a következő időszakban fordulat állhat be a zsarolóvírusok terjesztésében, és ismét a szélesebb körű károkozások kaphatják a főszerepet. Ennél fogva megszaporodhatnak a kisvállalatokat és az egyéni felhasználókat érő támadások. Mivel a nagyvállalatok, intézmények informatikai infrastruktúráit általánosságban véve nehezebb térdre kényszeríteni, ezért a vírusterjesztők a kevésbé védett rendszerek és számítógépek felé vehetik az irányt. Ezzel ugyan egy-egy fertőzést követően kevesebb váltságdíjat követelhetnek, de mindezt jóval több felhasználó esetében tudják megtenni. Így összességében mégiscsak komoly károkat okozhatnak, és jelentős bevételre tehetnek szert.
 
A zsarolóvírusok kapcsán egy további fontos trend, hogy az ilyen jellegű károkozókkal végrehajtott támadások egyre jelentősebb hányada veszélyezteti a hálózati adattárolókat (NAS-okat). Ezért ezek rendszeres frissítésére, biztonságos konfigurálására, valamint szigorú hozzáférésszabályozására is nagy szükség van.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  2. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  3. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  4. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  5. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  6. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  7. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  8. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  9. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  10. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség