NIS2/DORA: nemcsak kényszer, hanem lehetőség is

A NIS2 és a DORA nemcsak jelentős beruházásokat, de fontos üzleti lehetőséget is jelenthetnek a vállalatok és szervezetek számára.
 

A NIS2 kiberbiztonsági irányelv és a hazai jogszabályok alapján Magyarországon már több mint 3000, különféle kritikus fontosságú ágazatokban tevékenykedő szervezet regisztrált a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál. Nekik az első auditot 2025 végéig kell majd elvégeztetniük. A pénzügyi szektor kibervédelmének megerősítését célzó DORA rendelet pedig 2025. január 17-től kötelezően alkalmazandó a pénzintézetek és egyes infokommunikációs (IKT) szolgáltatók számára. Mindkét szabályozás sokrétű rendelkezéseket tartalmaz, ezért számos teendőt ró az érintett szervezetekre.
 
A NIS2, illetve a DORA megfelelőségre kötelezett szervezetek továbbra is kihívásokkal küzdenek a szabályozásoknak való megfelelésben. Nem segít a helyzeten az sem, hogy olykor a részletszabályozások is késve válnak elérhetővé. További nehézséget jelent az előírások teljesítésében, hogy sok helyen nem áll rendelkezésre a szükséges erőforrás és szakértelem. Ráadásul nemcsak kiberbiztonsági szakemberekből van hiány, hanem auditorokból is, mivel jelenleg mindössze tíz auditor cég jogosult a NIS2-höz kapcsolódó auditok elvégzésére, ugyanakkor több ezer céget kellene ellenőrizni az idei év végéig.
 
A NIS2 hosszabb időt biztosított az implementációra, míg a DORA gyorsabb alkalmazkodást követelt meg. Ugyanakkor mindkét szabályozás komoly szankciókat tartalmaz. A NIS2 kapcsán például a kritikus fontosságú szolgáltatásokat nyújtó vállalatoknál a bírságok elérhetik a 10 millió eurót vagy az éves globális bevétel 2 százalékát, míg a fontos szolgáltatásokat nyújtó szervezeteknél ez az összeg 7 millió euró vagy az előző évi bevétel 1,4 százaléka lehet. A DORA esetében a pénzügyi intézmények akár a teljes éves világszintű forgalmuk 2 százalékáig terjedő bírságot kaphatnak, az IKT-szolgáltatók pedig az átlagos napi globális forgalmuk 1 százalékáig terjedő pénzbírsággal sújthatók minden egyes nap, amikor megszegik a szabályokat (legfeljebb hat hónapig).
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.

  2. 3

    Az OpenSSH kapcsán egy biztonsági hiba javítására van szükség.

  3. 4

    Az Adobe kritikus frissítéseket tett letölthetővé a ColdFusionhöz.

  4. 4

    Az Adobe Photoshophoz egy nagyon fontos hibajavítás érkezett.

  5. 4

    A Fortinet a FortiSwitch kapcsán egy fontos biztonsági frissítést tett letölthetővé.

  6. 4

    Az ESET egy biztonsági hiba miatt adott ki szoftverfrissítéseket.

  7. 4

    Elérhetővé váltak a Windows áprilisi biztonsági javításai.

  8. 4

    Az Office áprilisi frissítéseivel számos veszélyes biztonsági hiba vált megszüntethetővé.

  9. 4

    A Microsoft két olyan hibáról számolt be, amelyek a SharePoint Servert veszélyeztetik.

  10. 3

    A pgAdmin fejlesztői két sebezhetőségről számoltak be.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség