Vigyázat! Hamis Signal app kezdett kémkedni

​Népszerű azonnali üzenetküldő alkalmazásoknak álcázva terjed a Dracarys nevű trójai, amely androidos készülékekről szivárogtat ki adatokat.
 

Elsőként a Meta (Facebook) biztonsági kutatói fedezték fel a Dracarys mobilvírust, amelyről hamar kiderült, hogy igencsak jól álcázott és megtévesztő módon képes felkerülni a kiszemelt okostelefonokra, táblagépekre. A károkozó olyan ismert alkalmazások nevében terjed, mint amilyen például a Telegram, a WhatsApp vagy a YouTube. A Cyble biztonsági cég szakértői pedig azt közölték, hogy egy olyan variánst sikerült detektálniuk, amely a Signal ismertségével él vissza.
 
A nemkívánatos szerzemény jelenleg adathalász weboldalakon keresztül terjed. A csalók egy olyan weblapot hoztak létre, amely nagyon hasonlít a Signal oldalára. Ezen helyezték el a manipulált Signal alkalmazásukat, amelyet, ha letölt a felhasználó, akkor annak komoly következményei lehetnek.
 
Mivel a Signal nyílt forráskódú alkalmazás, ezért a vírusíróknak nem volt nehéz dolguk az app kompromittálása során. Meghagyták a szoftver eredeti, jól ismert funkcióit, de emellett olyan összetevőkkel is kiegészítették azt, amely adatlopásra, kémkedésre teszi alkalmassá az appot. Így a felhasználó vélhetőleg akkor sem fog gyanakodni, ha esetleg feltelepíti a fertőzött alkalmazást, hiszen az látszólag teszi a dolgát, csakhogy a háttérben rengeteg bizalmas adatot szivárogtat ki.
 
Amikor a felhasználó telepíti a hamis és káros Signal appot, akkor az először számos engedélyt kér, majd létrehoz egy Signal ikont. Emellett arról is gondoskodik, hogy akkor is fusson a háttérben, ha a készülék tulajdonosa bezárja az appot. A mobilvírus rendszeresen felveszi a kapcsolatot egy Firebase szerverrel, amelyről fogadja a csalók utasításait.
 
A Dracarys az alábbiak kiszivárogtatására utasítható:
  • címlista
  • SMS-üzenetek
  • híváslista
  • alkalmazások listája
  • fájlok
  • helyinformációk (GPS).
 
A Dracarys továbbá arra is képes, hogy a mobil készülék mikrofonjának bekapcsolásával hangfelvételeket készítsen, majd továbbítson a vezérlőszerverére.
 
Az eddigi vizsgálatok szerint a Dracarys jelenleg elsősorban indiai, pakisztáni és brit felhasználók mobiljait vette célba, de a közeljövőben tovább terjeszkedhet. Ezért a biztonsági szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy az alkalmazásokat csak a hivatalos Google Play áruházból szerezzék be, és onnan is csak kellő körültekintéssel, hiszen időnként sajnos a Play védelmén is átcsúsznak nemkívánatos appok. Emellett az alkalmazások által kért engedélyek megadásakor is megfontoltnak kell lenni.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség