Új makróvírus: Windows, Mac egyre megy
Egy olyan makróvírus terjed fertőzött, Word dokumentumokban, amely a Windows mellett a Mac számítógépekre nézve is kockázatot jelent.
A makróvírusok - csakúgy mint a legtöbb kártékony program - a Windows alapú számítógépek ostromlására képes. Gyakran Word, Excel és egyéb Office fájlokban terjednek. A Fortinet kutatói által felfedezett makróvírus is Word dokumentumokban ütötte fel a fejét, de az elődjeihez képest van egy további aggályos jellemzője: Mac OS X, illetve macOS alatt is képes károkozásra. A fertőzést annak megfelelően hajtja végre, hogy éppen milyen operációs rendszerrel van dolga. Viszont minden esetben a célja, hogy további ártalmas kódokat, programokat juttasson fel a számítógépekre, illetve azokon nemkívánatos műveleteket hajtson végre.
Kezdetben minden szokványos, de aztán...
Az új makróvírus a károkozásának első lépésekor semmiféle szokatlan tevékenységet nem végez más, hasonló károkozókhoz képest. Így amikor a felhasználó megnyit egy fertőzött Word állományt, akkor egy figyelmeztetés jelenik meg, és az Office a marók veszélyeire hívja fel a figyelmet. A csalók ez esetben úgy próbálják megtéveszteni a potenciális áldozataikat, hogy a dokumentumaikat védettnek tüntetik fel, és a védelem feloldása érdekében kérik az engedélyek megadását. Ha a felhasználó bedől a trükknek, és engedélyezi a makrók futtatását, akkor a károkozás rögtön kezdetét veszi.

Forrás: Fortinet
Ettől kezdve azonban a makróvírus különböző viselkedést mutat az operációs rendszerek függvényében. Ha egy Apple gépre kerül fel, akkor az alapértelmezettként telepített Python adta lehetőségekkel él vissza, és egy Python scriptet futtat le. Ez a script további, nemkívánatos kódokat tölt le az interneten keresztül. Az adatkommunikáció során elsősorban a 443-as port jut szerephez.
Prémium előfizetéssel!
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat