Felhőbe költöznek a spam- és vírusterjesztők

A fertőzött számítógépekből felépített hálózatokat vezérlő szerverek egyre gyakrabban kapnak helyet olyan felhőszolgáltatóknál, mint amilyen például az Amazon vagy a Google.
 

A botnetek évek óta jelentős fejtörést okoznak mind a hatóságoknak, mind a biztonsági cégeknek. Többször bizonyosodott már be, hogy a kiterjedt, fertőzött számítógépek ezreit magukban foglaló hálózatoknak csak nemzetközi szintű összefogással lehet némiképp gátat szabni. Ebbe a küzdelembe biztonsági cégek és különféle védelmi szervezetek is bekapcsolódtak, amelyek folyamatosan figyelemmel kísérik az aktuális trendeket, és jelzik a veszélyeket. Többek között ezt teszi a Spamhaus is. Célja, hogy segítse a levélszemét mennyiségének visszaszorítását, illetve növelje a védelem szintjét az olyan spameléshez is kötődő alvilági tevékenységekkel szemben, mint amilyen például az adathalászat vagy a vírusterjesztés.
 
Mivel a spamelésben a legtöbb esetben botnetek is szerephez jutnak, ezért a Spamhaus is kiemelt figyelmet fordít a kártékony hálózatok elemzésére. E tevékenyége során lett figyelmes arra, hogy egyes botnetek mögött meghúzódó kiberbűnözői csoportok is megpróbálják kihasználni a felhőben rejlő lehetőségeket, és a vezérlőszervereiket különféle adatközpontokba telepítik. Ezáltal olyan környezetet teremthetnek maguk számára, amelyben a hálózataikat alacsony költségek mellett tudják irányítani, felügyelni. Ami pedig még ennél is fontosabb számukra, hogy mindezt jól skálázható módon, legális szerverek, szolgáltatások közé bújtatva tudják megtenni.
 
A Spamhaus felmérése szerint a neves szolgáltatók erőforrásainak botnetek üzemeltetésébe történő bevonása tavaly kezdett észrevehető mértékben megjelenni. Kezdetben elsősorban az Amazon AWS (Amazon Web Services) került a csalók figyelmének középpontjába. Az AWS kihasználása idén januárban ért el egy csúcspontot, azóta csökkenő tendencia figyelhető meg. Sajnos azonban közben a Google felhős megoldásai is felkeltették a kiberbűnözők figyelmét, így a keresőóriás újabb fronton kényszerül óvintézkedések meghozatalára.


Forrás: SpamHaus
 
Kritikus hangok
 
A Spamhaus szerint egyelőre sem az Amazon, sem a Google nem áll a helyzet magaslatán, és sokkal hathatósabb közbeavatkozásra lenne szükség. Ezt mutatja például az is, hogy jelenleg a Spamhaus feketelistáin 159 olyan cím szerepel, amelyek az Amazon AWS-hez köthetők, míg a Google felhős infrastruktúrájában további 59 nemkívánatos vezérlőszerver üzemel. És ezek a számok csak a botnetek irányítását segítő kiszolgálókra vonatkoznak, nem tartalmazzák az adathalászathoz, zsaroló programok terjesztéséhez és működéséhez szükséges szervereket. A biztonsági szervezet szakértői azonban leginkább azt kifogásolták, hogy egyik vállalat sem reagál időben.
 
"Sem az Amazon, sem a Google nem kezeli megfelelően a botneteket vezérlő szerverekre vonatkozó bejelentéseket. Mindkét vállalat esetében elképzelhető, hogy egy-egy vezérlőszerver akár több hétig is működőképes marad" - nyilatkozta Thomas Morrison, a Spamhaus szakértője, aki szerint ennek hátterében több tényező húzódhat meg. Elképzelhető, hogy nem elég alapos az ügyfélregisztrációkor végzett ellenőrzés, nem kellően szigorúak a felhasználási feltételek, vagy nincs kellő nyomás vezetői szintről e problémák megoldásához.
 
A Google másként látja
 
A hírek hallatán a Google úgy nyilatkozott, hogy a Google Cloud Platform kapcsán számos óvintézkedést vezetett be annak érdekében, hogy a visszaélések detektálhatók, megállíthatók, vagy még inkább megelőzhetők legyenek. Mérnökök egy csoportja kifejezetten csak azzal foglalkozik, hogy a potenciális biztonsági problémákat és visszaélési lehetőségeket feltárja, illetve kezelje. Amennyiben felhasználási feltételeket megszegő tevékenységet észlel, akkor rögtön felfüggeszti az adott műveletet. A Google szerint a biztonsági csoportja a visszaélések egy jelentős részét még azelőtt azonosítja, mielőtt külső szervezetek jeleznék felé a problémákat. Amikor azonban kívülről érkezik a bejelentés, akkor fokozottabb ellenőrzésekre van szükség, mielőtt a szakemberek megteszik a szükséges intézkedéseket, és adott esetben leállítanak egy-egy rendszert, vagy letiltanak egy-egy fiókot.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség