Facebook: gyertek, segítsetek bejelentkezni!

Előfordulhat, hogy elfelejtjük a jelszavunkat a Facebook fiókunkhoz, vagy valamilyen ok miatt nem tudunk bejelentkezni abba. Ilyenkor a barátaink húzhatnak ki bennünket a csávából.
 

A Facebook fiókokhoz való hozzáférést lehetővé tevő adatok mind nagyobb értéket képviselnek a kiberbűnözők körében. Ezért aztán a jelszavak megszerzésére törekvő támadások száma is egyre növekszik. A Facebook - hasonlóan sok más céghez - már korábban bevezette a kétfaktoros azonosítást, amelynek során a jelszó mellé egy másik, egyszer használatos kódot is meg kell adni, amit például SMS-ben küld ki a rendszer. Ezzel a módszerrel sok visszaélést lehet megelőzni, azonban korántsem ad minden jelszókezeléssel kapcsolatos kellemetlenségre megoldást. Ezek közé tartozik az elfelejtett jelszavak problémája is.

A Facebook 2011 októberében jelentette be, hogy elindítja a Trusted Friends szolgáltatását, amelynek lényege az volt, hogy ha egy felhasználó bármilyen ok miatt nem fér hozzá a fiókjához, akkor segítségül hívhatja a barátait, akik egy-egy biztonsági kód megadásával lehetővé tehetik az ismételt bejelentkezést. A módszerről azonban a megjelenése után kiderült, hogy nem volt egészen tökéletes, és bizonyos esetekben visszaélésekre adhatott lehetőséget. Ebbe viszont a Facebook fejlesztői nem törődtek bele. Továbbfejlesztették a rendszert, és a korábbiaknál valamivel több lehetőséget adtak a felhasználók kezébe a funkció kontrollálását illetően. Ha pedig már alakítottak egyet a biztonsági megoldásukon, akkor azt egyúttal át is keresztelték. Így született meg a Trusted Contacts.


Ha baj van, jöhetnek a barátok

Annak, hogy valaki nem tud bejelentkezni a saját Facebook fiókjába sok oka lehet. A legkézenfekvőbb eset, amikor elfelejti a jelszavát, de akár az is megtörténhet, hogy illetéktelenek hozzáférnek a fiókjához, és „kizárják” abból. Ilyen esetekben az első lehetőség, hogy egy webes űrlap kitöltésével lehet kérni új bejelentkezési kódot egy korábban megadott e-mail postafiókba. Azonban ha a postafiókot sem sikerül lekérdezni, akkor a barátok még mindig segíthetnek a Trusted Contacts bevonásával.

A Trusted Contacts lényege, hogy a Facebook biztonsági beállításaiban meg lehet adni minimum három, maximum öt megbízható ismerőst, akiket a Facebook értesít, ha valamilyen ok miatt kizárjuk magunkat a rendszerből. Ilyenkor az ismerősök kapnak egy-egy biztonsági kódot, amiket (például telefonon keresztül) el kell kérni tőlük. Amennyiben minden kód megfelelő, akkor ismét be lehet jelentkezni a közösségépítőbe.


A Facebook azt javasolja, hogy érdemes háromnál több ismerőst megjelölni az új rendszerben, mert ha esetleg közülük valakit éppen nem lehet felhívni, akkor sincs nagy gond. Emellett nyilvánvalóan olyan barátokat célszerű keresni, akiket nemcsak Facebookon keresztül tudunk elérni, hiszen a rendszer éppen olyan esetekben nyújt segítséget, amikor nem vagyunk képesek hozzáférni a közösségépítőhöz.

A Facebook jelezte, hogy a Trusted Contacts globálisan elérhető lesz minden felhasználó számára, ugyanakkor a bevezetése - sok más funkcióhoz hasonlóan - ütemezetten fog megtörténni az egyes régiókban.
 
  1. 3

    Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.

  2. 3

    A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.

  3. 3

    Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.

  5. 4

    Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.

  6. 3

    Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.

  7. 4

    A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.

  8. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  9. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  10. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség