Egy újabb veszélyes hálózatnak áldozott le

Az FBI-nak sikerült megbénítania egy olyan kártékony hálózatot, amely több mint 200 ezer hálózati és informatikai eszközt foglalt magában.
 

A Raptor Train nevű, kínai gyökerekkel rendelkező botnet 2020 májusában kezdte meg a működését, azonban egészen a múlt évig nem szúrt szemet senkinek. Pedig a háttérben rohamosan fejlődött, és egyre komplexebbé vált. Végül tavaly a Black Lotus Labs kutatói leplezték le a botnetet, amikor kompromittált hálózati eszközöket vizsgáltak.
 
A Raptor Train működését az FBI is elkezdte figyelni, persze nem véletlenül. A kártékony hálózat ugyanis olyan kibertámadásokban is szerephez jutott, amelyek kritikus infrastruktúrák ellen irányultak. Emellett pedig közbe-közbe védelmi, telekommunikációs és informatikai vállalatok, valamint kormányzati és oktatási intézmények is célkeresztbe kerültek. A legtöbb problémát az Egyesült Államokban okozta a botnet, de más országokba is betette a lábát.
 
Az FBI szerint a Raptor Traint végül sikerült megbénítani, ami azért is volt nehéz feladat, mivel egy jól szervezett, több rétegű botnetről van szó. A hálózat három szintre tagolódott. Az első a kompromittált, fertőzött eszközöket foglalta magában, a második rétegben helyezkedtek el a vezérlőszerverek, míg a harmadikon a hálózat menedzseléséért felelős erőforrások kaptak helyet.
 
A Raptor Train a fennállása óta legalább 260 ezer különféle eszköz megfertőzésével biztosította a kiberbűnözők számára az erőforrásokat, miközben a működése során Mirai-alapú megoldások is szerepet kaptak, amik elsősorban elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokhoz tudtak hozzájárulni. A botnet által bekebelezett eszközök között megtalálhatóak voltak:
  • routerek és modemek
  • NVR/DVR készülékek
  • IP-kamerák
  • hálózati adattárolók (NAS-ok).
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség