Zsarolóvírusra csaptak le a szoftverkalózok
A Zeppelin zsarolóvírus ismét feltűnt az egyik hackerfórumon. A kártékony program kalózverzióját 500 dollárért árulják.A Delphivel készült Zeppelin zsarolóvírus 2019-ben jelent meg, és egészen 2022-ig veszélyeztette a számítógépeket. Az internet sötét oldalán 2021-ben még több mint 2000 dollárt kértek a csalók a vírusért, de RaaS (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatás formájában is elérhetővé tették azt. Az utóbbi esetben 30 százalék "jutalékot" vontak le a Zeppelin által kizsarolt összegekből. 2022 novemberében sikerült a hatóságoknak felszámolniuk a károkozóhoz kapcsolódó alvilági tevékenységeket, és azóta nem is igazán lehetett hallani a vírusról. Egészen mostanáig.
Az egyik hackerfórumon ugyanis megjelent egy olyan hirdetés, amely szerint 500 dollár fejében hozzá lehet jutni Zeppelin forráskódjához. A vírust hirdető személy azt állította, hogy a forráskód mellett a károkozóhoz tartozó builder alkalmazást is rendelkezésére bocsátja a vásárlóknak, akik ezzel a "csomaggal" saját RaaS szolgáltatás indíthatnak, vagy akár saját zsarolóvírust fejleszthetnek. Az eladó egyébként elismerte, hogy a builder alkalmazás egy kalóz (tört) változat.
A Zeppelin útját nyomon követő KELA szakemberei szerint az internetes fórumon többen az iránt érdeklődtek, hogy a Zeppelin mely verzióját vásárolhatják meg. Ezt pedig azért tették, mert korábban kiderült, hogy a Zeppelin egyik kiadása hibás, aminek köszönhetően biztonsági kutatóknak már sikerült egy dekódoló eszközt készíteniük a kompromittált állományok helyreállításához. Az eladó ezekre a kérdésekre azt a választ adta, hogy a forráskód a Zeppelin második, már javított kiadásához tartozik.
-
A Junos OS három hibajavítással bővült.
-
Öt biztonsági hibajavítás kiadásával indította az évet a Palo Alto Networks.
-
A SonicWall biztonsági javításokat adott ki a SonicOS-hez.
-
A SeaMonkey fejlesztői két biztonság hibát javítottak.
-
A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.
-
A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.
-
A wolfSSL esetében egy biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz két hibajavítás érkezett.
-
A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.