Zsarolóvírusra csaptak le a szoftverkalózok

​A Zeppelin zsarolóvírus ismét feltűnt az egyik hackerfórumon. A kártékony program kalózverzióját 500 dollárért árulják.
 

A Delphivel készült Zeppelin zsarolóvírus 2019-ben jelent meg, és egészen 2022-ig veszélyeztette a számítógépeket. Az internet sötét oldalán 2021-ben még több mint 2000 dollárt kértek a csalók a vírusért, de RaaS (Ransomware-as-a-Service) szolgáltatás formájában is elérhetővé tették azt. Az utóbbi esetben 30 százalék "jutalékot" vontak le a Zeppelin által kizsarolt összegekből. 2022 novemberében sikerült a hatóságoknak felszámolniuk a károkozóhoz kapcsolódó alvilági tevékenységeket, és azóta nem is igazán lehetett hallani a vírusról. Egészen mostanáig. 

Az egyik hackerfórumon ugyanis megjelent egy olyan hirdetés, amely szerint 500 dollár fejében hozzá lehet jutni Zeppelin forráskódjához. A vírust hirdető személy azt állította, hogy a forráskód mellett a károkozóhoz tartozó builder alkalmazást is rendelkezésére bocsátja a vásárlóknak, akik ezzel a "csomaggal" saját RaaS szolgáltatás indíthatnak, vagy akár saját zsarolóvírust fejleszthetnek. Az eladó egyébként elismerte, hogy a builder alkalmazás egy kalóz (tört) változat. 

A Zeppelin útját nyomon követő KELA szakemberei szerint az internetes fórumon többen az iránt érdeklődtek, hogy a Zeppelin mely verzióját vásárolhatják meg. Ezt pedig azért tették, mert korábban kiderült, hogy a Zeppelin egyik kiadása hibás, aminek köszönhetően biztonsági kutatóknak már sikerült egy dekódoló eszközt készíteniük a kompromittált állományok helyreállításához. Az eladó ezekre a kérdésekre azt a választ adta, hogy a forráskód a Zeppelin második, már javított kiadásához tartozik. 
 
  1. 4

    Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.

  2. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  3. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  4. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  5. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  6. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  7. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  8. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  9. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  10. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség