Videón a macOS banális biztonsági hibája
Egy nagyon aggasztó sérülékenységre derült fény az Apple macOS operációs rendszerében. Egy üres jelszóval is nagy hatalomhoz lehet jutni.
Egy török szoftverfejlesztő, Lemi Orhan Ergin vélhetőleg véletlenül akadt rá arra a biztonsági hibára, amely egyszerűen kihasználható, és teljes körű hozzáférést tehet lehetővé a macOS alapú számítógépekhez. A problémát az okozza, hogy az operációs rendszer egyes funkciók esetén nem ellenőrzi megfelelően a root felhasználóhoz tartozó hitelesítő adatokat, aminek következtében jelszó megadása nélkül is adminisztrációs jogokat lehet szerezni.
A szakember először a felhasználók és csoportok kezelésére szolgáló ablak esetében lett figyelmes arra, hogy a root felhasználónév üresen hagyott jelszó esetén is csodákra képes. Amikor megadta a "root" nevet, és a jelszó mezőt üresen hagyta, akkor a macOS szabad utat engedett a felhasználói fiókok szerkesztéséhez.
Az első megdöbbenését követően a fejlesztő tovább kutakodott, és megállapította, hogy a trükk egyéb helyeken is működik. Így például a tűzfal beállításainak módosításához is hasonló módon tudott kellő szintű jogosultságot megkaparintani. Minderről pedig egy videót is készített:
A sérülékenység kiaknázásával rendszergazdai (root) jogosultságokkal felvértezett fiókok is létrehozhatók, amik felhasználhatók későbbi bejelentkezésekhez.
Prémium előfizetéssel!
-
A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.
-
Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.
-
Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.
-
A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.
-
A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.
-
A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.
-
Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat