Veszélyes kiegészítők jelentek meg a Chrome-hoz
A Chrome áruházba olyan kártékony bővítmények kerültek ki, amiket összességében több mint 1,7 millió alkalommal töltöttek le a felhasználók.
A Google Chrome webáruháza a hivatalos forrása azon bővítményeknek, amelyeket a Chrome webböngészőhöz lehet telepíteni. Mivel a legszélesebb körben használt böngészőről van szó, amelyet sokan előszeretettel egészítenek ki különféle bővítményekkel, ezért ez a platform sem kerüli el a kiberbűnözők figyelmét.
Már korábban is szép számban akadtak olyan kiegészítők (nemcsak a Chrome-hoz), amelyek nem éppen azt a célt szolgálták, ami a leírásaikban szerepelt. Most pedig újabb tucatnyi kiegészítőről derült ki, hogy ártalmas célokra is felhasználhatók lehetnek.
A Koi Security biztonsági kutatói által elvégzett vizsgálatok során 11 olyan Chrome bővítményre derült fény, amelyek látszólag teljesen ártalmatlan funkciókkal rendelkeztek. Például színkeverő, VPN, hangerőszabályozó, emoji kiegészítőként jelentek meg a webáruházban, és az ígért funkciókat biztosították is. Csakhogy a háttérben (a Chrome Extensions API adta lehetőségek kiaknázásával) olyan tevékenységeket végeztek, amikre a felhasználók nem számítottak. A legtöbb esetben ezek a problémás kiegészítők minden weboldal letöltésekor aktivizálódtak, és a webcímet, valamint egy egyedileg generált azonosítót elküldtek egy távoli kiszolgálóra. Onnan pedig webcímeket vártak vissza, hogy aztán azok alapján kártékony oldalakra vezessék a felhasználókat.
A Koi szerint az alábbi bővítmények kapcsán merültek fel az említett kockázatok:
- Color Picker, Eyedropper — Geco colorpick
- Emoji keyboard online — copy&paste your emoji
- Free Weather Forecast
- Video Speed Controller — Video manager
- Unlock Discord — VPN Proxy to Unblock Discord Anywhere
- Dark Theme — Dark Reader for Chrome
- Volume Max — Ultimate Sound Booster
- Unblock TikTok — Seamless Access with One-Click Proxy
- Unlock YouTube VPN
- Unlock TikTok
- Weather
A problémás bővítmények egy részét a Google már eltávolította a hivatalos webáruházból, de sajnos már későn, mivel összességében 1,7 millió letöltést számlálnak ezek a kiegészítők.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat