Újabb adatvédelmi incidens a Facebookon
Több százmillió Facebook felhasználó telefonszáma került ki az internetre egy mindenki számára letölthető adatbázisban.![](/images/ads/biztonsagcenter/bc_keres_cseresl_800x300.jpg)
A Facebook egy újabb adatvédelmi botrányba keveredett, miután a TechCruch arról számolt be, hogy a közösségi oldalról rengeteg telefonszám került ki az internetre. Ez az adatállomány nem volt semmiféle védelemmel, titkosítással ellátva, és mindenféle hitelesítő adat nélkül letölthető volt egy szerverről. Összesen 419 millió adatrekordot tartalmazott, vagyis egy ilyen komoly méretű adatbázishoz juthatott hozzá tulajdonképpen bárki a neten.
Az eddigi hírek szerint az adatállományban megtalálhatóak voltak Facebook ID-k és azokhoz tartozó telefonszámok. A Facebook ID-k segítségével pedig a közösségi oldalon minden egyes profil pontosan beazonosítható, így az azokhoz megadott telefonszámokkal akár célzott módon lehet visszaéléseket elkövetni. Ennek egyik lehetőségét a SIM-kártyákkal történő manipulációk jelentik. Ugyanakkor tömeges károkozások sem zárhatók ki például kéretlen telefonhívásokon vagy kéretlen üzeneteken keresztül.
A Facebook részben elismerte, hogy az adatok az adatbázisából származnak, de egyben hangsúlyozta, hogy nem 419 millió érintettről van szó, mivel a szóban forgó adatállomány duplikált és hibás rekordokat is tartalmaz. Emellett közölte, hogy az adatok még azelőtt kerülhettek ki, mielőtt tavaly szigorításokat vezetett be a telefonszámok kezelését illetően. Persze ezek az érvek nem valószínű, hogy sok felhasználót megnyugtatnak.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kiszivárgott adatok mely régiókat érintik. Annyi biztos, hogy 133 millió amerikai, 50 millió vietnámi és 18 millió brit személy telefonszáma is kiszolgáltatottá vált.
-
A Google Chrome három biztonsági hibától vált meg a legújabb verziójának köszönhetően.
-
A Mozilla egy tucat biztonsági frissítéssel látta el Firefox webböngészőt.
-
A Mozilla legújabb verziója egy tucat biztonsági hibát javít.
-
A Kerberos esetében egy közepes veszélyességű biztonsági hibára derült fény.
-
A Google 48 biztonsági rést foltozott be az Androidon.
-
A Samsung két biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.
-
A NETGEAR fontos frissítéseket adott ki egyes routereihez és WiFi-eszközeihez.
-
A VMware Aria Operations több biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Google biztonsági frissítést adott ki a Go-hoz.
-
A Zyxel CPE szériás eszközökben két súlyos sebezhetőség található.
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?