Szabadon alakítgatható trójai program
A Napolar trójai program készítői úgy határoztak, hogy nem ők fogják terjeszteni a károkozójukat. Ehelyett internetes értékesítésbe fogtak.![](/images/ads/biztonsagcenter/bc_keres_cseresl_800x300.jpg)
Több biztonsági cég is jelezte, hogy a Napolar nevű trójai program világszerte egyre jelentősebb problémákat okoz. Ez a kártékony program először idén tavasszal akadt fent a víruskeresőket fejlesztő vállalatok hálóin, aztán a nyár folyamán nyilvánvalóvá vált, hogy a károkozó elég komoly potenciállal rendelkezik. Ennek pedig az az oka, hogy botneteket, azaz általa megfertőzött számítógépekből kialakított hálózatokat igyekezett kiépíteni, amelyek aztán különféle károkozásokban kaptak szerepet.
A Napolar fejlődésére és egyre intenzívebb terjedésére többek között az Avast valamint az ESET kutatói is rávilágítottak. Egyúttal pedig alapos elemzésnek vetették alá a nemkívánatos programot, amely interneten keresztül viszonylag könnyedén beszerezhető. A készítői ugyanis azt a stratégiát választották, hogy közvetlenül nem ők terjesztik a károkozót, hanem azt inkább értékesítik az internetes feketepiacon, és ilyen módon tesznek szert bevételre. Annak érdekében, hogy minél nagyobb hasznot húzhassanak a szerzeményükből, egy meglehetősen profi módon kialakított weboldalt is létrehoztak.
![](/images/content/201309/napolar_web.jpg)
A Napolar változáslistája - Forrás: ESET
Ezen az oldalon folyamatosan közlik például azt, hogy milyen változtatásokat hajtottak végre a trójai kódján, illetve milyen újabb bővítmények jelentek meg ahhoz. Merthogy a trójai moduláris felépítésű, ami egyben azt is jelenti, hogy a funkcionalitása folyamatosan bővíthető. Ráadásul nem kizárólag a vírusírók által előre elkészített modulokkal terjeszthető ki a képessége, hanem akár saját fejlesztésű kiegészítőkkel is. Az egyedi fejlesztésekhez a Napolar készítői elérhetővé tettek számos példakódot és leírást. Így például ismertették, hogy miként lehet létrehozni olyan Napolar kompatibilis plugint, amely képes a fertőzött számítógépeken üzenetek megjelenítésére, a telepített víruskeresők verziójának lekérdezésére vagy adatok kiszivárogtatására. Az egyetlen megkötés mindössze annyi, hogy a bővítményeket Delphi-ben kell programozni egy SDK (Software Development Kit) segítségével.
Irány a hálózat
Amikor a Napolar megfertőz egy rendszert, akkor azt egy botnethez csatlakoztatja, és egyben előkészíti a terepet ahhoz, hogy végre tudja hajtani a számára kijelölt feladatokat. Ezek kiterjedhetnek többek között elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokban való részvételre, proxy-k létrehozására, POP3 és FTP fiókokhoz tartozó felhasználónevek és jelszavak eltulajdonítására, valamint a webböngészőkben (Internet Explorer, Firefox, Chrome) megadott adatok kiszivárogtatására.
A kutatóknak már több olyan vezérlőszervert sikerült azonosítaniuk, amelyek a Napolar tevékenységéhez kötődnek. A károkozó ezekkel a kiszolgálókkal HTTP-n keresztül tartja a kapcsolatot. A szerverről fogadott parancsok azonban minden esetben (RC4-gyel) titkosítottak. Itt kell megjegyezni, hogy a Napolar a hálózati kommunikáció tekintetében TOR-képességekkel is rendelkezik, ami az anonimitást hivatott elősegíteni.
![](/images/content/201309/napolar_net.jpg)
Így kommunikál a Napolar - Forrás: ESET
Az Avast szerint a Napolar jelenleg leginkább a dél-amerikai országokban terjed, de néhány esetben már európai államokban is kimutatható volt a jelenléte. A kutatók úgy látják, hogy a Napolar a jövőben minden bizonnyal tovább folytatja majd hódító útját, és egyre nagyobb népszerűségre fog szert tenni a kiberbűnözők körében. Már csak azért is, mert a 200 dolláros ára a hasonló képességekkel rendelkező trójai programok árához képest nem mondható soknak. Bár az Avast szerint könnyen elképzelhető, hogy a jövőben - ahogy a károkozó fejlődik - ez az ár emelkedni fog.
-
A Google Chrome három biztonsági hibától vált meg a legújabb verziójának köszönhetően.
-
A Mozilla egy tucat biztonsági frissítéssel látta el Firefox webböngészőt.
-
A Mozilla legújabb verziója egy tucat biztonsági hibát javít.
-
A Kerberos esetében egy közepes veszélyességű biztonsági hibára derült fény.
-
A Google 48 biztonsági rést foltozott be az Androidon.
-
A Samsung két biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.
-
A NETGEAR fontos frissítéseket adott ki egyes routereihez és WiFi-eszközeihez.
-
A VMware Aria Operations több biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Google biztonsági frissítést adott ki a Go-hoz.
-
A Zyxel CPE szériás eszközökben két súlyos sebezhetőség található.
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?