Otthoni PC-ket ostromol a StopCrypt zsarolóvírus

​A StopCrypt zsarolóprogram elsősorban egyéni felhasználók számítógépein okoz komoly károkat.
 

A StopCrypt zsarolóprogramról viszonylag ritkán hallani pedig egy olyan károkozóról van szó, amely már 2018 óta ostromolja a számítógépeket méghozzá nem is kis számban. Amiért ritkábban kerül a címlapokra az nem más, mint hogy a terjesztői továbbra is tartják magukat ahhoz, hogy nem támadnak kiemelt célpontokat és nagyobb vállalatokat. Ehelyett elsősorban egyéni felhasználók számítógépeit állítják célkeresztbe, és a milliós váltságdíjak helyett kisebb összegű követelésekkel állnak elő. Vagyis ez a hackercsoport sok kicsi sokra megy alapon ténykedik. Az elkövetők általában 400-1000 dollár közötti váltságdíjat szabnak meg.
 
A StopCrypt legújabb variánsát ezúttal a SonicWall biztonsági kutatói vették alaposabban szemügyre, és megállapították, hogy az új változat elsősorban a rejtőzködés terén fejlődött. Többlépcsős támadások során fejti ki hatását. Először egy olyan komponens kerül fel a PC-kre, amely egy ideig elodázza a fertőzést annak érdekében, hogy így próbálja megkerülni a viselkedésalapú védelmeket. Majd egy idő után aktiválódik, és bejuttatja a memóriába a károkozásokhoz szükséges kódokat. Ennek során számos jól átgondolt API-hívással operál, hogy ezáltal is csökkentse a detektálásának valószínűségét
 
A kártékony program elsősorban ártalmas weboldalakról, illetve ingyenesnek kikiáltott vagy feltört programok révén jut fel a PC-kre. Több esetben az elkövetők megtévesztő webes hirdetéseket is közzétesznek, hogy mind több felhasználót érjenek el.
 
A StopCrypt a számítógépeken titkosítja a felhasználó értékes állományait, amelyeket különféle (például .msjd) kiterjesztésekkel lát el. Eközben ütemezett feladatokkal biztosítja az állandó jelenlétét. A fájljaihoz kapcsolódó jogosultságokat úgy módosítja, hogy azokat a felhasználó ne tudja egyszerűen törölni. A zsarolók a követeléseiket "_readme.txt" nevű fájlokban közlik.
 
Noha a StopCrypt nem követel milliós összegeket, és egyelőre nem vesz részt adatszivárogtatásban, ennek ellenére nagyon komoly károkat és bosszúságot tud okozni a felhasználók számára. Ezért a fájlok, szoftverek letöltése során érdemes körültekintően eljárni, korszerű vírusvédelmet használni, és rendszeresen készíteni biztonsági mentéseket.
 
  1. 4

    A Microsoft biztonsági frissítést adott ki az Edge webböngészőhöz.

  2. 3

    Az IBM Security SOAR egy hibajavítással bővült.

  3. 3

    Az SAP kiadta a szeptemberi biztonsági frissítéseit.

  4. 4

    Az Adobe ColdFusion egy kritikus veszélyességű hibát tartalmaz.

  5. 4

    Az Adobe fontos frissítéseket adott ki Photoshop alkalmazáshoz.

  6. 4

    Az Adobe Premiere Pro két biztonsági rés miatt kapott frissítést.

  7. 4

    Ismét több tucat sebezhetőséget szüntetett meg a Microsoft a Windows operációs rendszerben.

  8. 4

    A Microsoft öt biztonsági javítást tett elérhetővé a SharePoint Serverhez.

  9. 4

    A Microsoft az Office-hoz három frissítést adott ki.

  10. 4

    Az Adobe PDF-kezelő alkalmazásai két veszélyes sebezhetőségtől váltak meg.

Partnerhírek
​NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET

Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba.

​Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?

A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára egyéb szolgáltatások is elérhetővé váltak az oldalon keresztül.

hirdetés
Közösség