Milliókkal tömik a zsarolók zsebét a magyar cégek

A magyar vállalatok sok esetben több millió forintot is fizetnek a zsarolóknak azért, hogy helyreállíthatóvá válhassanak az adataik a zsarolóvírusokkal végrehajtott támadásokat követően.
 

A Sophos felmérése szerint 2023-ban minden ötödik magyar vállalkozást ért olyan támadás, amelyben kártékony programok, vírusok is szerephez jutottak. A zsarolóvírusok áldozatául esett minden negyedik vállalkozás esetében a támadás által okozott teljes veszteség 5-50 millió forint közötti összeget tett ki, míg a 8 százalékuk 50 millió forintnál is nagyobb veszteséget könyvelt el.
 
A megtámadott magyar vállalatok 58 százaléka döntött úgy, hogy nem fizet váltságdíjat a kiberbűnözőknek. Ez alacsonyabb arány, mint a globális átlag, hiszen globális szinten az ilyen jellegű, zsarolásos támadással érintett vállalatok 77 százaléka nem tett eleget a támadók követeléseinek.
 
A megtámadott vállalatok 31 százaléka biztonsági mentéseket használt a kibertámadás utáni helyreállításhoz. 8 százalékuk pedig semmiféle biztonsági mentéssel vagy helyreállítási eszközökkel nem rendelkezett.
 

"A biztonsági mentések lehetővé teszik a titkosított vagy törölt adatok gyors helyreállítását. Nagyon fontos, hogy biztonsági mentések rendszeresen készüljenek. Ugyanilyen fontos, hogy a másolatok megfelelően legyenek biztosítva, hogy támadás esetén a kiberbűnözők lehetőleg ne tudjanak hozzáférni azokhoz"

- vélekedett Chester Wisniewski, a Sophos technológiai igazgatója.
 
Mennyibe kerül egy kibertámadás?
 
A Sophos felméréséből kiderült a vállalatok fele 10 millió forintnál kevesebbet fizetett a csalóknak, míg 29 százalékuk 10-50 millió forint közötti összeget. A szervezetek 13 százaléka 50-100 millió forintot is hajlandó volt átutalni a csalóknak, míg a 7 százalékuk több mint 100 millió forinttal gazdagította az elkövetőket. (A fizetés leggyakrabban kriptopénzben történt.)
 

"A zsarolóvírusok által sújtott vállalatok több mint fele nem fizetett váltságdíjat - ez jó hír. Ugyanakkor még mindig nagyon magas azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek eleget tettek a kiberbűnözők követeléseinek. A váltságdíj kifizetése bevételt biztosít a támadóknak, és arra ösztönzi őket, hogy folytassák a tevékenységüket. A vállalkozásoknak azt sem szabad elfelejteniük, hogy a csalók által követelt összeg kifizetése nem garantálja az adatok helyreállítását, és növeli a kibertámadással járó költségeket, amelyek már így is nagyon magasak"

- mutat rá Chester Wisniewski.
 
  1. 4

    Az Oracle 45 biztonsági rést foltozott be a MySQL-en.

  2. 3

    Az Oracle Database Server ezúttal közepes veszélyességű hibáktól vált meg.

  3. 4

    A Google Chrome több mint egy tucatnyi sebezhetőség miatt kapott javításokat.

  4. 3

    A Moodle újabb biztonsági frissítést kapott.

  5. 3

    Az Apache Solr fejlesztői két biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Megérkeztek a Java legújabb biztonsági frissítései.

  7. 3

    Az IBM Db2 legutóbb feltárt biztonsági hibájára megérkezett a patch.

  8. 4

    Az IrfanView kapcsán veszélyes sérülékenységekre derült fény.

  9. 4

    A Juniper számos sebezhetőséget szüntetett meg a Junos OS kapcsán.

  10. 4

    A Mozilla Thunderbirdhöz egy hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
​NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET

Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba.

​Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?

A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára egyéb szolgáltatások is elérhetővé váltak az oldalon keresztül.

hirdetés
Közösség