Koronavírus miatti halálozásokkal rémisztgetnek a csalók

A Microsoft újabb koronavírusos csalásokra figyelmeztetett, amelyek miatt számítógépek válhatnak teljesen kiszolgáltatottá a kiberbűnözők támadásaival szemben.
 

A koronavírus témáját felkaroló netes csalások továbbra sem csillapodnak, ezért az óvatosság különösen indokolt. Legalábbis erre világított rá a Microsoft biztonsági kutatóinak legújabb felfedezése, amely egy jelentősebb támadássorozatot leplezett le.
 
Az eddigi vizsgálatok szerint a vírusterjesztők ezúttal a Johns Hopkins egyetem nevével élnek vissza, pontosabban azzal, hogy a világjárvánnyal összefüggésben ez az egyetem üzemelteti az egyik leglátogatottabb COVID-19 tartalmú weboldalt és térképet.
 
A csalók levelében az áll, hogy a Johns Hopkins újabb adatokat publikált az USA-ban bekövetkező, koronavírusra visszavezethető halálesetekkel kapcsolatban. Ezek pedig a mellékletben lévő Excel fájlban meg is tekinthetők. Csakhogy a valóságban ezekhez a küldeményekhez semmi köze sincs a híres oktatási intézménynek. A levélben szereplő üzenet csupán megtévesztést szolgál.


Forrás: Microsoft
 
Amennyiben a címzett bedől a trükknek, és megnyitja a csatolmányt, akkor egy diagram jelenik meg, illetve az Excel kéri a makrók engedélyezését. Ha ezt megteszi a felhasználó, akkor a háttérben letöltődik a Netsupport Manager kliensalkalmazás (az %AppData% mappába dwm.exe néven). Ennek révén a támadók akár teljes mértékben átvehetik a vezérlést a célkeresztbe állított PC felett. Itt kell megjegyeznünk, hogy önmagában a Netsupport Manager egy teljesen legális, széles körben használt szoftver, de sajnos több esetben használták már fel az alkalmazás képességeit a kiberbűnözők a saját céljaik elérése érdekében.


Forrás: Microsoft
 
A fertőzési folyamat ezzel nem ér véget, ugyanis a háttérben további fájlok, PowerShell scriptek kerülnek fel a számítógépre. Az egyik összetevő pedig kapcsolódik a támadók vezérlőszerveréhez, amelyről további parancsokat fogad. A Microsoft jelezte, hogy a kártékony kód terjesztését segítő levelekből már több száz különfélét sikerült detektálnia, de a károkozások mindig hasonló módon, ugyanazon kiszolgálók bevonásával történnek.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  2. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  3. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  4. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  5. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  6. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  7. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  8. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  9. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  10. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség