Kivetette csápjait a Medusa zsarolóvírus
Több száz kritikus infrastruktúra elleni támadásban jutott már szerephez a Medusa zsarolóvírus.
Az FBI, a CISA és az MS-ISAC közös közleményt adtak ki, amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy a Medusa zsarolóvírus továbbra is rendkívül aktív, és kiemelt célpontokat sem kímél. A szervezetek rendelkezésére álló adatok szerint a kártékony program csak az USA-ban eddig már több mint 300 kritikus infrastruktúra elleni támadásnak volt részese. Ezek során fájltitkosítással, illetve adatszivárogtatással okozott károkat. A tapasztalatok alapján nem kíméli az egészségügyi, oktatási, ipari, biztosítási és technológiai szektorok szereplőinek rendszereit sem.
A Medusa mögött álló kibercsoport legalább 2021 óta hajt végre kibertámadásokat. A kártékony programra azonban csak 2023 környékén irányult rá a figyelem, amikor megjelent az interneten az a hozzá köthető weboldal, amelyen a támadók elkezdték közzétenni a károkozójuk révén kiszivárogtatott adatokat. Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó akciójuk a Toyota Financial Services ellen irányult. Akkor nyolcmillió dollárral zsarolták meg a Toyotát, amely nem volt hajlandó teljesíteni a követeléseket, így a lopott adatokat közzétették.
A Medusát kezdetben kizárólag az azt készítő és terjesztő kibercsoport használta, azonban később ez a banda is úgy döntött, hogy plusz bevétel reményében szolgáltatás (RaaS - Ransomware-as-a-Service) formájában is elérhetővé teszi a kártékony programját. Ettől kezdve pedig még nagyobb kockázatot jelentett a szerzemény.
A CISA a közleményében néhány alapvető kockázatcsökkentő intézkedést javasolt a Medusa (és természetesen más hasonló kártékony programok) elleni védekezéshez:
- Az operációs rendszerek, szoftverek és informatikai eszközök rendszeres frissítése.
- A hálózati erőforrások megfelelő szegmentációja és izolációja.
- A hálózati adatforgalom monitorozása.
- Ismeretlen forrásokból származó hozzáférési kísérletek blokkolása.
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat