Kihúzták a BianLian zsarolóvírus méregfogát

​Az Avast elérhetővé tette azt az ingyenes szoftvert, amelynek segítségével a BianLian zsarolóvírus által titkosított fájlok dekódolhatóvá válhatnak.
 

A BianLian zsarolóvírus 2022 nyáran kezdett igazán intenzíven terjedni, és jó néhány nagyobb szervezet hálózatába is bekerült. A károkozó fájlok titkosítása mellett alkalmas adatszivárogtatásra is, így duplán képes zsarolni. Az alapverziója 1013 különféle fájltípus felderítését és titkosítását teszi lehetővé a csalók számára, ami egyben azt is jelenti, hogy a fertőzött számítógépeken nagyon komoly pusztításra képes. (A kódolt fájlok neve a fertőzést követően ".bianlian" kiterjesztéssel egészül ki.)

Az Avast biztonsági kutatóinak sikerült egy olyan módszert kidolgozniuk, amelynek révén a BianLian által titkosított állományok helyreállíthatóvá válthatnak a dekódoló kulcs ismerete nélkül is. A biztonsági cég egy olyan - telepítést sem igénylő - segédprogramot adott ki, amivel a helyreállítás felhasználóbarát módon, egyszerűen kivitelezhető, teljesen ingyenesen. 

Sajnos azonban azért vannak korlátjai a segédprogramnak. Egyrészt szükség van egy olyan fájlra, amelyből rendelkezésre áll az eredeti és a BianLian által elkódolt változat is. Emellett a szoftver jelenleg csak egy variáns által titkosított fájlokat tudja helyreállítani. (Az Avast jelezte, hogy dolgozik azon, hogy további variánsok ellenszere is rendelkezésre álljon.)

Az Avast segédprogramja a cég weboldaláról tölthető le. 
 
  1. 3

    Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.

  2. 3

    A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.

  3. 3

    Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.

  5. 4

    Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.

  6. 3

    Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.

  7. 4

    A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.

  8. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  9. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  10. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség