Ki-be járkál a Google Playen a SharkBot trójai

​Az Android operációs rendszert futtató eszközökre veszélyt jelentő SharkBot trójai továbbra is képes átejteni a Google védelmét, és bejutni a Play áruházba.
 

A SharkBot mobilvírus tavaly novemberben jelent meg, de akkor még nem tudott beférkőzni a Google Play áruházba. Ehelyett egyéb weboldalakon terjedt azzal a céllal, hogy minél több mobil készülékre tudjon felkerülni. Amennyiben egy okostelefonon vagy táblagépen elindult, és megkapta a működéséhez szükséges engedélyeket a felhasználótól, akkor pénzügyi tranzakciókat igyekezett kémlelni és manipulálni (ATS - Automatic Transfer Systems technikával), illetve adatokat szivárogtatott ki. Az alkalmazott technikája révén a banki tranzakciók során esetenként képes volt a kétfaktoros azonosítás által jelentett védelmet is megkerülni.
 
Idén márciusban azonban némileg változott a helyzet, ugyanis az NCC Group kutatói felfedeztek egy olyan hamis víruskereső alkalmazást a Play áruházban, amely a SharkBot trójait rejtette. Igaz ugyan, hogy nem az eredeti, teljes funkcionalitású kiadását, hanem egy lecsupaszított verziót. Ennek vélhetőleg az volt az oka, hogy így sikerült átjuttatniuk a vírusterjesztőknek a kódjukat a szűrőkön. Ugyanakkor ez nem hátráltatta őket, mivel a "butább" SharkBot is alkalmas volt arra, hogy további modulokkal bővítse saját magát a fertőzött készülékeken.
 
A NCC Group beszámolóját követően a Check Point szakértői újabb SharkBot példányokra akadtak a Play oldalain. Ez esetekben is hamis biztonsági alkalmazások, valamint optimalizáló appként hirdetett szoftverek mögött rejtőzött a trójai. A biztonsági cég szerint ezeket összességében legalább 15 ezer alkalommal töltötték le a felhasználók, mielőtt az appokat a Google eltávolította a Playről.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség