Ismét terjed a többszörösen zsaroló SunCrypt vírus

Éledezik az a SunCrypt nevű zsarolóvírus, amely egyike a felhasználókat több módon is megzsaroló kártékony programoknak.
 

A SunCrypt zsarolóvírus először 2020-ban hallatott magáról, és meglehetősen gyorsan szerzett ismertséget. Ezt elsősorban azzal érte el, hogy az elsők között adott lehetőséget a kiberbűnözők számára, hogy többszörösen megzsarolják az áldozataikat. Egyrészt fájlok titkosításával okozott károkat, másrészt adatokat szivárogtatott, harmadrészt elosztott szolgáltatásmegtagadási támadások indítására is lehetőséget adott. Így, ha egy áldozat nem fizetett a dekódoló kulcsokért vagy az ellopott adataiért, akkor még mindig ott volt a csalók kezében az a lehetőség, hogy rendszereket tudtak megbénítani.
 
A SunCrypt kezdetben viszonylag gyorsan terjedt, ami elsősorban amiatt volt, hogy a károkozót RaaS (Ransomware as a Service) szolgáltatás formájában is értékesítették a vírusírók, méghozzá az átlagosnál "szabadabb elvű" jutalékos rendszer keretében. Aztán az idő előrehaladtával a zsarolóvírus meglehetősen hullámzó intenzitással terjedt, és az utóbbi hónapokban nem igazán adott életjelet magáról. Sajnos azonban ez nem azt jelentette, hogy a mögötte álló kibercsoport felhagyott volna a tevékenységével. Éppen ellenkezőleg, gőzerővel fejleszt.
 
A Minerva Labs jelentése szerint a SunCrypt csoport komoly fejlesztésekbe fogott, sőt már meg is jelent az első 2022-es SunCrypt variáns. Ez minden olyan funkcióval rendelkezik, amivel az elődjei is, de néhány újdonsággal is szolgál. Ezek közé tartozik a folyamatok, szolgáltatások leállítási képessége, valamint a nyomok eltüntetése. E képességekkel a károkozó riválisainak jelentős része már rendelkezett korábban is, ezért úgy tűnik, hogy a SunCrypt banda most lemaradást pótol.
 
A károkozó a folyamatok leállítására alkalmas összetevőjével egyrészt olyan szolgáltatásokat blokkol, amelyek nagy teljesítményigényűek, így lassítják a fájltitkosítást. Emellett bezár minden olyan alkalmazást és folyamatot, amelyek titkosítandó fájlokat zárolnak. Ezek közé tartozik egyebek mellett a WordPad, az Outlook és egyes adatbáziskezelők is. Ugyanakkor a kártevő továbbra is ügyel arra, hogy olyan állományokat ne kompromittáljon, amelyek szükségesek a Windows működéséhez (és ilyen módon a váltságdíj kifizetéséhez). Ugyanakkor a felhasználói fájlokkal, dokumentumokkal, multimédiás állományokkal, adatbázisokkal stb. könyörtelenül elbánik, legyenek azok a helyi számítógépen, cserélhető adathordozókon vagy hálózati megosztásokon.
 
Az új SunCrypt sajnos már igazolta a veszélyességét, ugyanis a Minerva Labs szerint a svájci Migros áruházlánc elleni támadásért ez a károkozó tehető felelőssé.
 
  1. 4

    Az Android decemberi frissítésével számos komponens vált biztonságosabbá.

  2. 4

    A Samsung három biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.

  3. 3

    A Zabbix esetében újabb biztonsági frissítésre van szükség.

  4. 3

    A Wireshark fejlesztői két biztonsági rést foltoztak be.

  5. 2

    A Yubico biztonsági frissítést adott ki egyes eszközeihez.

  6. 4

    A GitHub CLI kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  7. 3

    A VMware Aria Operations öt biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  8. 4

    A Mozilla jelentős mennyiségű biztonsági javítást adott ki a Firefoxhoz.

  9. 4

    A Mozilla Thunderbird szoftver fontos biztonsági frissítésekkel gyarapodott.

  10. 4

    Kritikus hibák megszüntetésére van szükség a WordPress egyik népszerű bővítményének esetében.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség