Fiatalos kreativitással a banki csalások ellen
Cyber szabadulószoba, online hitelességellenőrző program és játékos edukáció – így óvnák meg az online csalásoktól kortársaikat a Z generációs fiatalok.
A banki csalások száma az elmúlt években világszerte növekedést mutat, a helyzet a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint Magyarországon is hasonló. Az UniCredit Bank közelmúltbeli kérdőívére adott válaszok tanulsága szerint jelentős azoknak a száma, akik kaptak már valamilyen átverős e-mailt vagy SMS-t.
– mondta Doborné Tündik Olga, az UniCredit Bank bankbiztonsági területének vállalati biztonsági elemzője.„Bár minden eszközzel azon van minden pénzintézet, így az UniCredit Bank is, hogy a visszaéléseket megakadályozza, a legtöbbet még mindig az ügyfelek tehetik a pénzügyeik biztonsága érdekében”
A figyelemfelhívás minden korosztályban, így a fiatalok körében is fontos, ezért az UniCredit Bank idei, középiskolások számára meghirdetett innovációs versenyének témája is a banki csalások és visszaélések megelőzése volt. A megmérettetésen a diákcsapatoknak olyan kreatív ötleteket kellett kitalálniuk, amelyekkel kortársaiknak segíthetnek abban, hogy ne váljanak online csalás áldozatává. Az ötletek kitalálására és kidolgozására kétszer fél napjuk volt a résztvevőknek, kreativitásból pedig nem volt hiány.
A középiskolások a megoldást a digitális eszközökben és az edukációban látják, a figyelem felkeltése érdekében pedig partnerkedvezményeket, kuponokat is bevetnének. A versenyen különdíjas lett többek között egy cyber szabadulószoba ötlete, ahonnan csak egy e-mail-csapda elkerülésével, egy számkódos rejtvény és kódolt üzenet megfejtésével, valamint egy QR-kódos feladat megoldásával és a jelszó kitalálásával szabadulhatnának ki a résztvevők. Szintén különdíjat kapott egy mesterséges intelligenciára épülő oktató alkalmazás ötlete, amely ajándékokra és partnereknél felhasználható kedvezményekre fordítható pontgyűjtéssel motiválná a felhasználókat az oktatóanyagok elsajátítására.
A verseny nyertese egy online hitelességellenőrző program ötlete lett, amely a felhasználók védelme érdekében egyetlen kattintással képes lenne a meglátogatott oldal biztonságosságának ellenőrzésére, továbbá oktató jellegű tippekkel és kiterjedt kedvezményprogrammal ösztönözné a program használatát.
Az innovációs versenyen tapasztaltak egybecsengenek az UniCredit Bank fiatalok körében 2024 augusztusában végzett reprezentatív kutatásával is, amely a Z generációs fiatalok és az X generációhoz tartozó szüleik véleményét térképezte fel a mesterséges intelligencia hatásaival kapcsolatban.
– mondta Dudás Csilla, az UniCredit Bank szenior kommunikációs menedzsere, a verseny egyik fő szervezője.„A felmérésből kiderült: a megkérdezett középiskolások több 49 százaléka és szüleik 43 százaléka szerint a mesterséges intelligencia megkönnyíti a munkát és a tanulást. Ez a pozitív hozzáállás tükröződik a diákok által a banki csalások megelőzésére tett innovatív, digitális megoldási javaslatokban is”
A csapatok felkészülését és szereplését a bank munkatársai segítették, a zsűri munkájában részt vettek a Magyar Bankszövetség, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a Magyar Innovációs Szövetség, a Junior Achievement Magyarország és a bank szakértői.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat