Ezerszámra akadtak horogra káros appok

​60 ezer androidos appról igazolódott be, hogy nem éppen azt a célt szolgálják, amire a felhasználó a telepítésükkor számít.
 

Az androidos ökoszisztéma továbbra is intenzív nyomás alatt áll a kiberbűnözők által. Az utóbbi hónapokban is sok, felhasználók széles körét érintő problémára derült fény ártalmas, nemkívánatos mobil alkalmazások miatt. Most pedig egy újabb eset borzolja a kedélyeket.
 
A Bitdefender mobilokhoz kifejlesztett, egyebek mellett anomáliadetektálásra is alkalmas védelmi technológiája olyan alkalmazások kapcsán riasztott, amelyekről hamar beigazolódott, hogy a leírásuktól eltérő funkciókkal rendelkeznek. Jelesül reklámokkal halmozzák el az okostelefonokat, táblagépeket.
 
A biztonsági cég a nemkívánatos programok detektálását követően átfogó vizsgálatot végzett, amelynek során nem kevesebb mint 60 ezer olyan appra akadt, amelyekről kiderült, hogy reklámprogramokban (adware-ekben) használatos összetevőket is tartalmaznak. Ezen alkalmazások kapcsán a legfontosabb azt megemlíteni, hogy eddig egyik sem jelent meg a hivatalos Google Play áruházban. Ehelyett azokat különféle weboldalakon és nem hivatalos alkalmazásboltokban terjesztik a csalók.
 
A problémásnak minősített alkalmazások a telepítésük után nem indulnak el automatikusan, hanem előbb különféle engedélyeket kérnek a felhasználótól. Ezt követően egy üzenetet jelenítenek meg: "Application is unavailable in your region. Tap OK to uninstall". Az "OK" gombra való rábökést követően az üzenettől eltérően a szoftverek eltávolítása nem történik meg. Ehelyett két órára (esetenként akár két napra) inaktívvá válnak. Semmiféle parancsikont nem hoznak létre, ellenben olyan összetevőket regisztrálnak, amelyek révén elérik, hogy a készülék újraindítása után vagy a képernyőzárolás feloldásakor aktivizálódjanak a háttérben, minden feltűnés nélkül. Amint ez megtörténik, akkor egy távoli kiszolgálóról webcímeket töltenek le, amelyek alapján a mobilokon elkezdik a különféle hirdetések megjelenítését.
 
A Bitdefender szerint a legtöbb ilyen appot amerikai, dél-koreai, brazil, német, brit és francia felhasználók készülékein lehetett kimutatni, de alapvetően globális problémáról van szó. A nemkívánatos alkalmazásokat több esetben hamis biztonsági szoftvereknek, játékoknak, VPN-szoftvereknek álcázzák a csalók, de hamis Netflix app is akadt már horogra.
 
Noha a Google Play sem teljesen mentes a problémás appoktól, a biztonsági szakemberek mégis egyöntetűen azt javasolják, hogy mindenki kizárólag a Play áruházból telepítsen szoftvereket az androidos mobil készülékeire.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség