Elszabadult egy androidos vírus
Az egyik legismertebb androidos károkozónak kiszivárgott a forráskódja az interneten, ezért a közeljövőben még szélesebb körben terjedhet.
Az internetes alvilág berkein belül nem egyedi jelenség, amikor egy kártékony programnak elérhetővé válik a forráskódja. Ekkor a kiberbűnözők azonnal kapnak az alkalmon, és megpróbálják a saját ízlésük szerint formálni a kártékony programokat. Ez történt egyebek mellett az egyik leghíresebb banki trójai, a Zeus kapcsán is. Amikor a banki adatokra éhes kártevő forráskódja 2011-ben napvilágra került, akkor minden korábbinál gyorsabban, és rengeteg variáns formájában kezdett terjedni. A helyzetet nehezítette, hogy gyakran nem a teljes kódját használták fel a csalók, hanem annak egy-egy részét. Különösen a védelmi technológiák megkerülésére alkalmas technikák, algoritmusok kaptak helyet egyéb ártalmas programokban.
Ártalmas program forráskódjának kiszivárgására idén is volt már példa, ugyanis májusban a Pony Loader (Fareit) trójai 1.9-es verziója vált letölthetővé szőröstől-bőröstől. A Ponyról azt érdemes tudni, hogy elsősorban felhasználónevek, jelszavak, FTP- és postafiók hozzáférési adatokat igyekszik gyűjteni, és kiszivárogtatni az adattolvajok számára, míg a legújabb variánsai a virtuális fizetőeszközökkel való visszaélésektől sem riadnak vissza.
Fény derült a Dendroid titkaira
A Zeus és a Pony után immár egy mobil kártékony program, a Dendroid is szabad prédává vált. A trójait korábban 300 dollárért lehetett megvásárolni az internetes feketepiacon forráskód nélkül. Ezért a pénzért a "vásárló" egy olyan károkozóhoz jutott, amely egyebek mellett alkalmas volt hívásnaplók kiszivárogtatására, beszélgetések rögzítésére, SMS-üzenetek kezelésére, fényképek, videók készítésére, címjegyzékekben szereplő adatok összegyűjtésére, alkalmazások indítására és a webböngészés megfigyelésére is. Emellett a vásárló teljes körű, folyamatos technikai támogatásban részesült. Aztán az idő múlásával a Dendroid készítője úgy határozott, hogy a forráskódot is eladja, méghozzá 1 Bitcoinért, de később már ennek felével is beérte. A vírusíró mostantól azonban már nem igen számíthat bevételre, ugyanis a szerzeményének teljes forráskódja, valamint a károkozó vezérlésére használható webes felület kódja is kikerült az internetre.

A trójai vezérlőfelülete - Forrás: Symantec
Érdekesség, hogy a Dendroid forráskódját elsőként alaposan szemügyre vevő PhishLabs cég számos biztonsági rést talált. Ezek a sebezhetőségek elsősorban a trójaihoz készített webes felületet érintik, és XSS (cross-site scripting), valamint SQL injection alapú támadásokra is lehetőséget adhatnak. Vagyis a Dendroid atyjának nem az volt a legfontosabb célja, hogy egy olyan webes alkalmazást hozzon létre, amely nehezen támadható.
Prémium előfizetéssel!
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
-
A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.
-
Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat