Androidra jelent veszélyt a Dendroid vírus
A Dendroid nevű mobilvírus teljesen kiszolgáltatottá teszi az Android alapú okostelefonokat és táblagépeket, miközben értékes információkhoz juttatja a terjesztőit.
Az androidos kártékony alkalmazásoknak, kódoknak nemcsak a száma gyarapszik meglehetősen gyorsan, hanem azok fejlettségi szintje is fokozatosan növekszik. Emiatt a kártékony programok mind veszélyesebbé válnak, egyre nagyobb károkat képesek okozni, és nem utolsó sorban mind nehezebbé válik a detektálásuk, irtásuk. Ezeket a trendeket támasztja alá az a károkozó is, amelyre a Symantec kutatói figyeltek fel, és vettek alaposan górcső alá.
A szakemberek a Dendoroid névre keresztelt ártalmas programra először egy "alvilági" fórumon akadtak rá, ahol a készítője éppen reklámozta a szerzeményét. A hirdetésben az szerepelt, hogy a kód alkalmas a böngészési tevékenységek kifürkészésére, felhasználónevek és jelszavak eltulajdonítására, SMS-ek manipulálására vagy akár telefonbeszélgetések lehallgatására.

Forrás: Symantec
A vizsgálatok során kiderült, hogy ezek a reklámban elhangzott ígéretek korántsem alaptalanok, ugyanis a Dendoroid valóban meglehetősen széles körű funkcionalitással rendelkezik. A kutatók szerint a nemkívánatos alkalmazás egyebek mellett a következő műveletek végrehajtására vehető rá:
- hívásnaplók kiszivárogtatása, törlése
- telefonbeszélgetések rögzítése
- SMS-üzenetek küldése, blokkolása vagy törlése
- fényképek, videók készítése
- a címjegyzékben szereplő bejegyzések összegyűjtése és feltöltése egy távoli szerverre
- alkalmazások elindítása
- böngészési előzmények kiszivárogtatása
- fájlműveletek elvégzése
- fájlok feltöltése távoli kiszolgálókra
- a trójai frissítése.
A Dendoroid egy HTTP-alapú távoli hozzáférést biztosító károkozó, amelyet a terjesztői bárhonnan vezérelhetnek. Ehhez egy webes (PHP-ben írt) felület is a rendelkezésükre áll, amelyen minden káros tevékenység különösebb szakértelem nélkül könnyedén elvégezhető. Ugyanakkor a trójai készítője - hasonlóan sok más társához - nem adja ingyen a szerzeményét. A Dendoroid ára jelenleg 300 dollár, ami magában foglalja a folyamatos technikai támogatást is. Vagyis a vásárló teljes körű szolgáltatások igénybevétele mellett tudja célkeresztbe állítani a kiszemelt áldozatait.

Forrás: Symantec
Aggasztó előjelek
A Symantec szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a Dendoroid - az internetes fórumok tanúsága szerint - egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a kiberbűnözők körében. Ez a helyzet pedig kísértetiesen hasonlít arra, amikor a hírhedt PC-s banki károkozók, például a Zeus vagy a SpyEye megkezdték hódító útjukat, és viszonylag rövid idő alatt komoly veszteségeket okoztak a felhasználók számára. Ezért a mobilbiztonsági alkalmazások használata, a megfontolt szoftverletöltés és telepítés egyre lényegesebbé válik a mobilokon tárolt adatok biztonságának megőrzése érdekében.
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
-
A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.
-
Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat