Egyre ügyesebben ismerik fel a gépek az ismeretlen vírusokat

Biztonsági szakemberek szerint a gépi tanulásra épülő védelmi technológiák leginkább a még ismeretlen kártékony programok elleni küzdelemben tudnak segíteni.
 

A Cylance nagyvállalati berkeken belül dolgozó biztonsági szakembereket kérdezett meg a gépi tanulás védelemben betöltött szerepéről. A 300 válaszadó amerikai, japán, brit, francia és német cégeket képviselt a kutatás során. A szakemberek 47 százaléka úgy nyilatkozott, hogy már jelenleg is használ éles körülmények között gépi tanulásra épülő technológiákat, 23 százalékuk pedig éppen pilot projekteken dolgozik e területen.
 
Ahhoz, hogy pontosabban láthassuk, hogy napjainkban milyen kihívásokkal kell szembe nézni, érdemes megemlíteni, hogy a felmérés szerint a legtöbb problémát a hagyományos antivírus módszerekkel nem detektálható, ismeretlen kártékony programok jelentik. Ebben a sorban a nulladik napi sérülékenységek, a fájlnélküli támadások, a többlépcsős károkozások és a zsaroló programok következnek.

 
A fenti "toplista" abból a szempontból is érdekes, hogy a válaszadók többsége a gépi tanulás vonatkozásában éppen a kártékony programok elleni küzdelmet jelölte meg a legígéretesebb területnek. Vagyis sokan úgy gondolják, hogy e korszerű technológiák igenis hozzájárulhatnak a más különben nem vagy csak körülményesen detektálható kártevők kockázatainak csökkentéséhez.
 
A felmérésben résztvevők 46 százaléka elismerte, hogy a cégénél már történt legalább egy zsaroló programokra épülő támadás. Az ilyen módon pórul járt szervezetek 56 százalékánál a végpontok több mint öt százaléka kompromittálódott. Érdekes adat, hogy a támadások áldozatává váló cégek 12 százaléka kifizette a követelt váltságdíjat.
 
Nem csoda tehát, hogy mindenki üdvözölné, ha a gépi tanulás a ransomware-ek elleni küzdelmet is mind jobban támogatná. Hasonlóan a helyreállításhoz, mert jelenleg a biztonsági mentésekből történő kárenyhítés sem egyszerű feladat. A válaszadók 29 százalékánál minden egyes hónapban legalább 100 klienst kell újratelepíteni, amit leginkább lemezképek segítségével oldanak meg. Számos vállalatnál külön csoport foglalkozik a végpontok rendszeres újratelepítésével. Ezt jobb és gyorsabb megoldásnak találják, mintha vírusírtásba fognának.
 
Nem minden téren tanulékonyak a rendszerek
 
A Cylance szerint a gépi tanulást számos területen meglehetősen nehéz hatékonyan alkalmazni. Ezek közé tartozik az adathalászat, különösen a spear phishing, vagyis a célzottan végrehajtott adatlopás. E tekintetben a legnagyobb problémát az jelenti, hogy e támadások sokszor láthatatlanok maradnak a védelmi technológiák előtt, így kevés minta jut el a biztonsági cégekhez. Ebből pedig az következik, hogy a tanító adatbázisok nem elég nagy méretűek, így a tanítási folyamatok gyakorta nem kellően hatékonyak és pontosak. Ezért a Cylance és az ESG (Enterprise Strategy Group) szakértői inkább a felhasználók oktatását preferálják, és a biztonságtudatosság növelésére ösztökélnek.
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség