Egyre nagyobb a káosz a hálózatok határain
A szervezetek egyre nehezebben tudják megvédeni a hálózataik határain szolgálatot teljesítő biztonsági eszközeiket. Eközben a kiberbűnözők minden korábbinál gyorsabban csapnak le a kínálkozó lehetőségekre.
A hálózatok határainak védelme mindig is kritikus fontosságú volt. Azonban napjainkban már annyi eszköz és technológia áll közvetlen kapcsolatban a külvilággal (tűzfalak, VPN, távoli hozzáférést biztosító megoldások stb.), hogy egyre nehezebb átlátni a hálózatok határain elhelyezett készülékeket és alkalmazásokat. A kockázatokat pedig fokozza, hogy gyakorta maguk a hálózatbiztonsági eszközök is frissítésre szorulnak, amit nem minden esetben könnyű gyorsan és megbízható (kellően tesztelt) módon elvégezni.
A RiskIQ biztonsági cég legutóbbi elemzése is azt támasztja alá, hogy a vállalatok, intézmények meglehetősen nehezen birkóznak meg a hálózataik határain található védelmi és távoli elérést biztosító technológiák naprakészen tartásával. A kutatók egy átfogó internetes vizsgálat során rengeteg sérülékeny eszközre akadtak, amelyek mindegyike potenciális kockázatot jelentett a mögöttük lévő hálózatokra, infrastruktúrákra nézve. A felmérés az alábbi toplistával zárult (a zárójelekben a feltárt, sérülékeny készülékek száma látható):
- F5 Big-IP (967,437)
- Citrix NetScaler Gateway (86,773)
- Palo Alto Global Protect (61,869)
- Microsoft Remote Desktop Gateway (42,826)
- Oracle WebLogic (14,563)
- Citrix ADC (7,970)
- IBM WebSphere Application Server (7,496)
- Oracle iPlanet Web Server 7.0 (2,848)
- Citrix ShareFile (2,766)
- SAP NetWeaver (2,629)
- Zoho Desktop Central (1,988)
- Cisco ASA & Firepower (1,982)
A RiskIQ szerint a fenti eszközökhöz ugyan elérhetők a szükséges hibajavítások, de azok sok esetben csak hónapokkal később kerülnek fel a sebezhető készülékekre. Eközben a kiberbűnözők minden korábbinál gyorsabban reagálnak egy-egy napvilágra került sérülékenységre. Jó példa erre az F5 által a Big-IP megoldások esetében befoltozott (CVE-2020-5902) biztonsági rés is, amelyet a fejlesztők július 3-án szüntettek meg, majd két napra rá már meg is jelent az interneten a hiba kihasználására alkalmas exploit. Ezzel együtt pedig a Big-IP eszközök ostromlása is kezdetét vette.
A biztonsági kutatók szerint a szervezeteknek sokkal gyorsabban kellene reagálniuk a gyártók által kiadott frissítésekre. Enélkül ugyanis akár hónapokig sebezhetők maradhatnak a kibertámadásokkal szemben.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat