CrowdStrike-incidens: új kockázatok merültek fel

Nem elég, hogy világszerte óriási fennakadásokat okozott a CrowdStrike hibás frissítése, most még a kiberbűnözők is rátesznek egy lapáttal.
 

A múlt héten a CrowdStrike által kiadott hibás frissítés következtében világszerte jelentős fennakadások voltak (és vannak) különösen a légiközlekedésben. Ugyanakkor az érintett szervezetek között kormányzati és egészségügyi intézmények, bankok, biztosítók és vállalatok is megtalálhatók.
 
A Microsoft szerint körülbelül 8,5 millió Windows alapú rendszerre került fel a hibás frissítés, amely egyébként 78 percig volt elérhető, mielőtt a CrowdStrike rájött a problémára, és visszavonta a problémás állományokat.
 
Ennyi megbénult PC helyreállítása rengeteg emberi erőforrást igényel, főleg, hogy nincs igazán hatékony és jól automatizálható megoldás a javításra. Korábban már beszámoltunk a CrowdStrike által javasolt helyreállítási lépésekről, és azóta a Microsoft is kiadott egy szoftveres megoldást a helyreállítás megkönnyítése érdekében.
 
És akkor léptek a kiberbűnözők
 
Az nem újdonság, hogy a kiberbűnözők minden nagy horderejű eseményt megpróbálnak a saját javukra fordítani, és ez most sincs másként. Ők is pontosan tudják, hogy jelenleg rengeteg szervezet, vállalat küzd a helyreállítással, és sajnos kaptak is az adandó alkalmon.
 
Egyre több olyan adathalász, kártékony kódok terjesztését célzó támadás indul, amelyek látszólag a CrowdStrike probléma megoldását elősegítő elektronikus levelekkel veszik kezdetüket.
 
A potenciális áldozatok sok esetben a CrowdStrike nevében megírt, hamis küldeményeket kapnak, amelyek például azt állítják, hogy a csatolmányokban lévő fájlok vagy a levelekben szereplő linkek révén olyan szoftver tölthető le, amivel gyorsan helyreállíthatóvá válhatnak a számítógépek.
 
Az AnyRun automatizált malware elemző platform szakemberei egyebek mellett olyan támadásokat füleltek le, amelyek a CrowdStrike hiba megoldása helyett Remcos trójaival fertőzték meg a rendszereket. Eközben már olyan támadások is indultak, amik elektronikus levelek mellékletében helyet kapó helyreállítási útmutatókban (PDF-fájlokban) elhelyezett hivatkozások megnyitásakor egy olyan program letöltődéséhez vezethettek, ami adattörlést eredményezett (minden állományt "nulla" bájtokkal írt felül a károkozó).
 
A rendszerhelyreállításokkal kapcsolatos csalások néhány nap alatt olyan méreteket öltöttek, hogy már a brit kiberbiztonsági központ is figyelmeztetést adott ki a kockázatok miatt. Emellett a CrowdStrike is arra kérte az érintetteket, hogy csak hivatalos forrásokat, illetve a hivatalos terméktámogatás segítéségét vegyék igénybe a helyreállításhoz.
 
  1. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  2. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  3. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  4. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  5. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  6. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  7. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

  8. 3

    Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.

  9. 3

    A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.

  10. 4

    Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség