Burjánzanak a kártékony böngészőértesítések
Egyre több problémát okoznak a csalók céljainak megfelelően kialakított böngészőértesítések. Érdemes nagyon figyelni, hogy milyen felbukkanó ablakban kattintunk.
A push értesítések megjelenítésére alkalmas, illetve azokhoz engedélyt kérő kis ablakok sokszor bukkannak fel a webböngészőkben. Ezek alapesetben nem kártékonyak, sőt hasznos funkciókkal, riasztásokkal segíthetik a netezést. Csakhogy a netes csalók egyre inkább elkezdtek visszaélni e funkciók adta lehetőségekkel, így napjainkban már nagyon óvatosan kell kattintgatni az érteső ablakokban. Sokszor arra használják ezeket, hogy kéretlen reklámokkal bombázzák a weboldalak látogatóit, vagy akár kártékony szoftverek letöltésére buzdítsanak.
A Kaspersky legújabb kutatása szerint a böngészőértesítős csalások által érintett felhasználók száma a 2019. januárjában mért 1,7 millióról szeptemberre több mint ötmillióra ugrott. Mivel az értesítések küldéséhez a felhasználó hozzájárulása szükséges, a támadók többféle módszert találtak ki arra, hogy rávegyék az embereket a feliratkozásra:
- CAPTCHA-ellenőrzésnek álcázzák a feliratkozási hozzájárulást
- Felcserélik az "elfogad" és az "elutasít" gombokat a feliratkozási figyelmeztetésekben
- Népszerű weboldalak másolatairól érkező értesítéseket jelenítenek meg
A felhasználó hozzájárulásának megszerzését követően a támadók elkezdenek üzeneteket szórni. A legártalmatlanabb (de legnépszerűbb) változatot az érzékeny társadalmi témákkal kapcsolatos kattintásvadász reklámok jelentik, míg más üzenetek csaló értesítéseket tartalmaznak - például lottónyereményről.
Gyakori módszer, hogy az üzeneteket látszólag fontos értesítéseknek - például biztonsági riasztásoknak - álcázzák. Ezek adathalász oldalakra irányítják át a felhasználókat, majd arra utasítják őket, hogy töltsenek le különféle segédprogramokat.
- mondta Artemij Ovcsinnyikov, a Kaspersky biztonsági kutatója."A push értesítésekkel való visszaélések növekedését tapasztaljuk. Mivel ez a funkció rendkívül elterjedt és manipulációs módszerekkel könnyen kiaknázható, az érintett felhasználók száma gyorsan növekszik. A push értesítések hasznos eszközök, amelyek segítségével a felhasználók mindig naprakészek lehetnek az őket érdeklő fontos kérdésekben. Ugyanakkor, mint az interneten mindennel, a felhasználóknak a felugró ablakokkal is figyelmesen és óvatosan kell bánniuk, és csak akkor szabad engedélyezniük a push értesítéseket, ha teljesen biztosak benne, hogy azok megbízható forrásból származnak"
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat