Bűnözők, akik a felhasználókkal fizettetik a villanyszámlát

Két olyan kártékony hálózat lepleződött le, amelyek sok ezer dollárral tömték ki a csalók zsebeit a felhasználók számítógépeinek csatasorba állításával.
 

A Bitcoin és más kriptovaluták esetén nemcsak vásárolni tudunk azokkal, hanem létrehozhatunk (bányászhatunk) új pénzegységeket, igaz ehhez egyre több számítógépes erőforrásra van szükség. Néhány éve még viszonylag gyakran telepítettek a bűnözők olyan szoftvereket áldozataik gépére, amelyek a háttérben bányászták a Bitcoint. Mivel azonban mind több Bitcoint bányásztak világszerte, ezért egyre nehezebben lehetett újakra szert tenni. Így egy bizonyos ponton túl már nem volt jövedelmező ez a fajta kiberbűnözői tevékenység - mivel több beruházásra volt szükség, mint amennyit keresni lehetett.  Most azonban úgy tűnik, hogy valami ismét megmozdult e téren, hiszen a Kaspersky Lab két olyan botnetet leplezett le, amik elsősorban kriptopénz bányászatra termettek.
 
A Kaspersky Lab kutatásainak eredményei alapján a felfedezett botnetek mögött álló bűnözők adware programok segítségével terjesztik a bányász szoftvereket. Miután egy ilyen reklámprogram települ az áldozat számítógépére, akkor rögtön letölti, és feltelepíti a kriptopénz bányászathoz szükséges összetevőket. Eközben pedig megpróbálja letiltani a PC-n futó biztonsági szoftvereket, monitorozza az alkalmazásokat, illetve másolatot készít önmagából arra az esetre, ha az eredeti példányát valaki vagy valami letörölné.
 
Megfigyelések alapján jelenleg két valutát bányásznak a bűnözők e két botnet segítségével: Zcash-t és Monero-t.
 
Amikor a botnetekhez tartozó káros programok letöltik a bányászathoz szükséges programokat, akkor nem feltétlenül kerülnek a PC-kre ártalmas szoftverek, vírusok. Ez pedig megnehezíti a víruskeresők dolgát, hiszen alapvetően ártalmatlan alkalmazásokkal élnek vissza a csalók.
 
A biztonsági szakértők szerint a két botnet azt támasztja alá, hogy bizonyos kriptovaluták esetében még mindig megéri a bűnözőknek az, hogy ezerszámra fertőzzék a PC-ket. A kutatók becslése alapján egy 4.000 számítógépből álló hálózat 7.650.000 forintot hozott a csalók konyhájára egy hónap alatt, míg egy másik esetben egy 5.000 gépes hálózat több mint 51 millió forintnak megfelelő kriptopénzt halmozott fel a bűnözőknek.
 
"A legfőbb probléma az alvilági bányászattal, hogy nagyon nehéz megbízhatóan kimutatni az ilyen tevékenységet, mert a csalók olyan legális szoftverek segítségével végzik a kártékony tevékenységüket, amelyek amúgy is megtalálhatók lehetnek egy átlagos felhasználói számítógépen. További aggasztó tény az általunk azonosított és megfigyelt két új botnet kapcsán, hogy a rosszindulatú bányász programok egyre értékesebbek a feketepiacon. Aki hajlandó kifizetni a teljes verzióért, az létrehozhat saját botnetet. Ez azt jelenti, hogy a botnetek, amelyeket nemrégiben azonosítottunk, bizonyosan nem az utolsók" - mondta Evgeny Lopatin, a Kaspersky Lab malware elemzője.
 
A biztonsági cég néhány jó tanáccsal is szolgált annak érdekében, hogy megelőzhetők legyenek a fenti incidensek, fertőzések: 
  • Csak megbízható forrásból telepítsen szoftvereket.
  • A hirdetés-felismerő funkció általában alapértelmezés szerint nincs bekapcsolva a biztonsági szoftverekben. Érdemes ezt engedélyezni.
  • Használjon megbízható védelmi megoldást azért, hogy megvédje a digitális környezetét a lehetséges veszélytől.
 
  1. 4

    A WordPress File Upload bővítményét két biztonsági hiba veszélyezteti.

  2. 5

    A Fortinet egy kritikus veszélyességű, nulladik napi hibát javított.

  3. 4

    A Mozilla elérhetővé tette a Firefox legújabb verziót, amelyek biztonsági javításokat is tartalmaznak.

  4. 3

    A Thunderbird frissítésével több biztonsági rés is befoltozhatóvá vált.

  5. 4

    A Junos OS három hibajavítással bővült.

  6. 3

    Öt biztonsági hibajavítás kiadásával indította az évet a Palo Alto Networks.

  7. 4

    A SonicWall biztonsági javításokat adott ki a SonicOS-hez.

  8. 3

    A SeaMonkey fejlesztői két biztonság hibát javítottak.

  9. 4

    A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.

  10. 3

    A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség