Bűnözők, akik a felhasználókkal fizettetik a villanyszámlát
Két olyan kártékony hálózat lepleződött le, amelyek sok ezer dollárral tömték ki a csalók zsebeit a felhasználók számítógépeinek csatasorba állításával.
A Bitcoin és más kriptovaluták esetén nemcsak vásárolni tudunk azokkal, hanem létrehozhatunk (bányászhatunk) új pénzegységeket, igaz ehhez egyre több számítógépes erőforrásra van szükség. Néhány éve még viszonylag gyakran telepítettek a bűnözők olyan szoftvereket áldozataik gépére, amelyek a háttérben bányászták a Bitcoint. Mivel azonban mind több Bitcoint bányásztak világszerte, ezért egyre nehezebben lehetett újakra szert tenni. Így egy bizonyos ponton túl már nem volt jövedelmező ez a fajta kiberbűnözői tevékenység - mivel több beruházásra volt szükség, mint amennyit keresni lehetett. Most azonban úgy tűnik, hogy valami ismét megmozdult e téren, hiszen a Kaspersky Lab két olyan botnetet leplezett le, amik elsősorban kriptopénz bányászatra termettek.
A Kaspersky Lab kutatásainak eredményei alapján a felfedezett botnetek mögött álló bűnözők adware programok segítségével terjesztik a bányász szoftvereket. Miután egy ilyen reklámprogram települ az áldozat számítógépére, akkor rögtön letölti, és feltelepíti a kriptopénz bányászathoz szükséges összetevőket. Eközben pedig megpróbálja letiltani a PC-n futó biztonsági szoftvereket, monitorozza az alkalmazásokat, illetve másolatot készít önmagából arra az esetre, ha az eredeti példányát valaki vagy valami letörölné.
Megfigyelések alapján jelenleg két valutát bányásznak a bűnözők e két botnet segítségével: Zcash-t és Monero-t.
Prémium előfizetéssel!
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
-
A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.
-
Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.
-
A Google ChromeOS-hez egy biztonsági hibajavítás vált letölthetővé.
-
A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági hibajavítást tett elérhetővé.
-
Letölthetők a Moodle legújabb kiadásai, amelyek biztonsági hibákat is orvosolnak.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat