Alattomos vírusterjesztés - az aláírás sem garancia

A Microsoft és a VirusTotal szakemberei együtt dolgoznak azon, hogy elejét vegyék a látszólag teljesen legális, de a valóságban fertőzött telepítőprogramok terjedésének.
 

Már eddig is sokszor merült fel problémaként, hogy a vírusterjesztők legális programoknak álcázzak a szerzeményeiket, és ezáltal nem kizárólag a felhasználókat, hanem a víruskeresőket is igyekeznek megtéveszteni. Ilyen esetekben előfordul, hogy digitálisan aláírt fájlokkal történnek visszaélések: ha például egy telepítőprogram rendelkezik érvényes aláírással, akkor azokkal nem minden víruskereső foglalkozik mélyrehatóan. Így a vírusterjesztők nagyobb valószínűséggel tudják átjuttatni a károkozóikat a védelmi vonalakon, majd hamis biztonságérzetet ébresztenek a felhasználókban.
 
Az ilyen jellegű trükközésekre a gyakran használt, MSI-formátumú fájlok is lehetőséget adnak némi Javával megspékelve. A gondot az okozza, hogy az MSI fájlok bizonyos módszerek alkalmazásával elláthatók olyan digitális aláírásokkal, amik - ellentétben az eredeti célokkal - nem adnak pontos képet arról, hogy egy fájlt valaki kompromittált-e. Vagyis aláírás alapján nem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni egy MSI-állományról, ha abba nem került nemkívánatos kód.
 
A trükkről a Microsoft annyit közölt, hogy JAR-fájlok kíséretében válhat kivitelezhetővé, méghozzá olyan módon, hogy egy MSI-állomány végéhez egy JAR fájlt kell hozzáfűzni, és az MSI kiterjesztést JAR-ra cserélni. Ha a felhasználó elindítja a fájlt, akkor telepített Java esetén az alapértelmezett beállítások miatt rögtön betöltődik a javaw.exe, ami a kompromittált MSI-fájlt elkezdi kiolvasni. Mivel a JAR bizonyos szempontból egy ZIP-állomány, ezért ennek megfelelő struktúrával rendelkezik. Amikor a Java erre alkalmas összetevője megkezdi a fájl feldolgozását, akkor a végéről halad előre felé. A ZIP-struktúra elején megáll, és nem törődik az MSI-fájl többi részével. Ennyi azonban bőven elég a támadóknak, hiszen kódot tudnak futtatni.
 
A Microsoft jelezte, hogy a Sigcheck 2.70-es kiadása már képes felismerni az ilyen típusú manipulációkat: riasztást küld, és hibás fájlméret megjelölést alkalmaz. A VirusTotal pedig beépítette a Sigcheck legújabb verzióját a rendszerébe, így a szolgáltatásba feltöltött fájlokat már azzal ellenőrzi.


Forrás: VirusTotal
 
Nem éppen jó hír, hogy a Microsoft úgy döntött, hogy a Windows jelenleg elérhető kiadásait egyelőre nem módosítja az MSI/JAR-probléma kapcsán. Annak ellenére sem, hogy a vizsgálatok kimutatták, hogy ezek a kompromittált állományok érvényesként mutatkoznak még a legújabb Windows 10 operációs rendszer alatt is.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség