Adatbázisokra is veszélyt jelent az Anatova

Az Anatova zsaroló program kerüli a vírusdetektálásra termett rendszereket, de annál nagyobb kárt okoz a felhasználók számítógépein.
 

Az Anatova zsaroló program készítői óvintézkedéseket tettek annak érdekében, hogy a szerzeményük minél később akadjon fent a vírusdetektáló- és elemző rendszereken. A károkozó ellenőrzi a számítógépen lévő felhasználói fiókokat, és ha például Analyst, Lab, Tester felhasználónevekkel találkozik, akkor rögtön leáll. Ekkor azt feltételezi, hogy valaki éppen az elemzésével foglalatoskodik.
 
A zsaroló program fájlokat titkosít, majd megzsarolja a felhasználót. Arra ügyel, hogy a Windows és a szoftverek többsége a fertőzést követően is használható maradjon, de a dokumentumokat, multimédiás állományokat és adatbázisokat tönkreteszi. Az adatbázisok esetében ráadásul az adatbázisszerverekhez tartozó folyamatokat is leállítja, hogy a fájlzárolásból eredő problémákat elkerülje. Egyebek mellett a MySQL, az Oracle és a Microsoft SQL Server által kiszolgált adatbázisokat is képes használhatatlanná tenni.
 
Az Anatova törli a Windows által készített árnyékmásolatokat, hogy ezzel is megnehezítse a helyreállítást. Ezért egy fertőzést követően elsősorban a biztonsági mentésekben lehet bízni. A zsarolók követeléseit nem javasolt teljesíteni.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.

  2. 3

    A Zyxel egyes AP-k esetében egy biztonsági rést foltozott be.

  3. 4

    A Google Chrome kritikus biztonsági frissítést kapott.

  4. 4

    Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.

  5. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  6. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  8. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  9. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  10. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség