50 millió dolláros kárt okozott egy zsarolóvírus
Még márciusban a világ egyik legnagyobb alumíniumipari vállalatát egy zsarolóvírus bénította meg. Mostanra kiderült, hogy egy ilyen támadás mekkora anyagi kárral jár. Bizony húzós lett a számla.
A norvég Nork Hydro az egyik legmeghatározóbb alumíniumipari vállalat, így kiemelt védelemben részesül. Ennek ellenére márciusban mégis bekövetkezett az, amitól az informatikusok, a biztonsági szakemberek és a felhasználók is joggal tartanak: egy zsarolóvírus került a cég informatikai rendszerébe. Ennek következtében fennakadások keletkeztek az üzleti és termelési folyamatokban egyaránt. A vizsgálatok, illetve a nyomozás rögtön megkezdődött a norvég rendőrség, illetve a NorCERT szakértőinek bevonásával.
Mi történt azóta?
A legfrissebb hírek szerint a vállalatnál sikerült helyreállítani a rendszereket, illetve a kompromittált állományokat. Méghozzá úgy, hogy nem kellett teljesíteni a zsarolók követeléseit, azaz a cég nem fizette ki a követelt váltságdíjat. Mindez azonban nem annak volt betudható, hogy a titkosított állományokat sikerült dekódolni, hanem sokkal inkább annak, hogy a vállalatnál kellő figyelmet fordítottak a biztonsági mentésekre, ami most igencsak kifizetődőnek bizonyult.
Prémium előfizetéssel!
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat