25 éves a Morris féreg
Az ESET október havi vírus toplistáját továbbra is a mentési állományokra allergiás Bundpill féreg vezeti.
Az októberi toplistán összesen három féreg neve tűnik fel. Ezek közül a legismertebb a hetedik helyen tanyázó Conficker, amely évek óta fertőzi a nem megfelelően frissített és naprakész víruskeresők nélkül üzemeltetett számítógépeket. Ugyanakkor az is megállapítható, hogy a víruslistán a múlt hónapban nem történtek nagy változások, mindössze a TrojanDownloader.Small feltűnése jelentett némi mozgást. Ez egy olyan trójai, amelynek fő célja egy másik kártékony kód feljuttatása az általa megfertőzött számítógépekre. Maga a kártevő tartalmaz ehhez egy fix URL-címet, aminek felhasználásával egy kártékony EXE állományt próbál letölteni. A kártevőcsalád legelső változatai már 2005 óta ismertek, és attól kezdve folyamatosan jelennek meg az újabb és újabb verziói – már a három betűvel jelölt "AAB" alváltozatánál tartunk.

Morris, a sokat látott féreg
A hírhedt Morris féreg 25 éve tűnt fel a színen, és viszonylag hamar komoly hírnévre tett szert. A mindössze 99 soros forráskódra épülő kártevő Unix-alapú számítógépeket fertőzött meg. Többfajta - akkor már ismert - biztonsági rést is kihasznált, így már negyed évszázada felhívta a figyelmet arra, hogy a javítatlan sérülékenységek komoly kockázatokat rejtenek. Persze azóta sokféle neves féregprogram jelent meg, amelyek közül a legismertebbek a Loveletter, a SirCam, a gépeket újraindítgató Blaster, a Slammer vagy a közelmúlt hírhedt károkozója a Stuxnet.

Forrás: Wikipédia
Laza banki adathalászok
Az ESET szakemberei az e havi Global Trends Report jelentésükben a banki adathalász támadásokra figyelmeztettek. Sokszor tapasztalható, hogy a hamis levelek feladói még arra sem veszik a fáradságot, hogy valamilyen épkézláb, hivatalosnak tűnő címről küldjék az e-mailjeiket, így nem egy esetben Yahoo, Hotmail vagy Gmail címről indítják a phishing kampányaikat. A leveleikben aztán már több fantázia van, például elnézést kérnek egy állítólagos sikertelen utalás miatt, amelyet a címzett „kijavíthat” a mellékelt linkre való kattintással. A valóságban azonban semmi más célt nem szolgál ez az akció, mint a személyes vagy pénzügyi adatok bezsebelését.
Az ESET szerint bankolni, hivatalos ügyeket intézni továbbra is csak kézzel begépelt URL-lel vagy a könyvjelzőkből előhívott oldalakról érdemes elvégezni, és sohasem kéretlen levelek linkjein keresztül. Emellett mindig fontos szem előtt tartani, hogy a bankok soha nem kérnek elektronikus levelekben bizalmas személyes vagy pénzügyi adatokat.
-
A BIND-hoz egy biztonsági hibajavítás vált letölthetővé.
-
Tucatnyi biztonsági frissítés érkezett a Dell Storage Managerhez.
-
Számos kockázatos sebezhetőséget javított az IBM a QRadar kapcsán.
-
A PyTorch egy veszélyes sérülékenységet tartalmaz.
-
A Zulip Server egy biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Zimbra Collaboration kapcsán három biztonsági hiba látott napvilágot.
-
A Docker Desktophoz három biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
Kritikus veszélyességű hibák váltak megszüntethetővé a Firefox böngészőben.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági javítás jelent meg.
-
Az Intel a grafikus drivereiben 10 biztonsági rést foltozott be.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat