Windows 7: közeleg a vég
Ha a Microsoft tartja magát a jelenlegi terveihez, akkor januártól rengeteg számítógépről fognak hiányozni a Windows frissítések, ami nem kis kockázatot jelent. Nehezen halad ugyanis a Windows 10-ra való áttérés.
A napjainkban is széles körben használt Windows 7 operációs rendszer 2009. október 22-én jelent meg. Akkor a Microsoft úgy nyilatkozott, hogy az operációs rendszer támogatását 10 évig biztosítja. Az idő azonban könyörtelenül múlik, és lassan lehet ünnepelni a Windows 7 tizedik születésnapját. Örömre azonban nem igazán lesz ok, mivel az operációs rendszer támogatása 2020. január 14-én végleg megszűnik. Ezzel pedig kezdetét veszi egy olyan - vélhetőleg nem rövid időszak - mint amit például a Windows XP támogatásának befejezésekor már megtapasztalhattunk. Mégpedig azt, hogy rengeteg olyan számítógép fog továbbra is működni mind az egyéni felhasználóknál, mind a vállalati, intézményi környezetekben, amelyek operációs rendszer szintjén már nem kapnak biztonsági hibajavításokat. Ezáltal egyre sebezhetőbbé válnak a kártékony programokkal és a támadásokkal szemben.
A Kaspersky kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy mégis mire lehet számítani akkor, amik a Microsoft felhagy a Windows 7 frissítéseinek kiadásával. A helyzet egészen aggasztó, mivel a biztonsági cég telemetriai rendszerei által gyűjtött adatok szerint a Windows 7 részaránya az egyéni felhasználók és a mikróvállalkozások körében 38 százalék, míg a kkv-k és a nagyvállalatok esetében 47 százalék. Vagyis vállalati környezetekben még mindig majdnem minden második számítógépen a végnapjait élő operációs rendszer fut.

Forrás: Kaspersky
A felmérés tanúsága szerint a támogatással már nem rendelkező Windows XP, Windows Vista és Windows 8 részesedése igen csekélynek mondható, de azért még ezek sem haltak ki teljesen. A Windows 8.1 esetében nincs komolyabb gond, mivel annak kiterjesztett támogatása 2023 januárjáig biztosított.
Alexey Pankratov, a Kaspersky szakértője is aggodalmának adott hangot a felmérés eredményeinek láttán. Elmondása szerint a Windows 7-ről történő lassú váltás oka több tényezővel magyarázható. Egyrészt a vállalatok tartanak a kompatibilitási problémáktól, vagyis a jelenlegi rendszereik nem feltétlenül futnak megbízhatóan Windows 10 alatt. Egy másik ok pedig a migrálás erőforrás és költség vonzata. A migrációk elvégzése - különösen sok száz vagy ezer rendszert magában foglaló infrastruktúrák esetében - nem olcsó mulatság, és úgy tűnik, hogy sok vállalat nem is kíván áldozni minderre.
Prémium előfizetéssel!
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat