WhatsAppos adatokat lop a GravityRAT mobilvírus
A GravityRAT nevű kártékony program az androidos készülékekre telepített WhatsApp üzenetküldő biztonsági mentéseit is képes meglovasítani.
A GravityRAT trójai egy meglehetősen aggastyán kártékony programnak számít, hiszen az első változata 2015-ben jelent meg. Akkor még PC-k megfertőzésére volt alkalmas, majd 2020-ban megjelent az Android kompatibilis kiadása. Ezáltal okostelefonokról és táblagépekről történő adatszivárogtatásra is alkalmassá vált.
Az évek során megjelenő újabb és újabb variánsai jelezték, hogy a készítői igencsak kitartóak, és eszük ágában sincs felhagyni a tevékenységükkel, sőt a szerzeményüket rendszeresen új képességekkel ruházzák fel. A legújabb kiadás pedig már a WhatsApp felhasználók adataira is veszélyt jelent.
A MalwareHunterTeam és az ESET biztonsági kutatói által is vizsgált GravityRAT variáns jelenleg a BingeChat nevű alkalmazás révén terjed, ami természetesen nem jelenti azt, hogy egyéb szoftverekben nem ütheti fel a fejét. Amikor a felhasználó a készülékére letölti a BingeChatet, akkor a GravityRAT különféle engedélyeket kér, majd a háttérben nekilát a feladatának. Ennek során kigyűjti a híváslistát, a telefonkönyvi bejegyzéseket, az SMS-üzeneteket, valamint lekérdezi a fertőzött mobil földrajzi koordinátáit. Az összegyűjtött adatokat feltölti egy távoli vezérlőszerverre, majd fájlokat kezd el kiszivárogtatni. Egyebek mellett multimédiás állományokat, dokumentumokat, Excel és PowerPoint állományokat, valamint különféle crypt[...] kiterjesztésű fájlokat is. Ez utóbbiak a WhatsApp Messenger mentését tartalmazzák. Mindezek mellett a GravityRAT képes a telefonkönyv, a híváslista és különböző fájlok törlésére is, ha erre távolról utasítást kap.
Prémium előfizetéssel!
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat