Vírust terjesztett a távirányítós app

​Két újabb androidos alkalmazásról derült ki, hogy mobilvírussal képesek megfertőzni az okostelefonokat és a táblagépeket.
 

Az egyik alkalmazás a "Smart TV remote" nevet viseli, és egy okostévék iránytására alkalmas programnak látszik. A másik problémás app pedig a "Halloween Coloring" nevű játék. Az utóbbi szoftver esetében nincsenek letöltési statisztikák, de a távirányítós appról tudható, hogy több mint ezerszer töltötték le, mielőtt a mögötte rejlő trükköt Tatyana Shishkova víruselemző le nem leplezte. A kutató jelezte a felfedezését a Google illetékeseinek, akik már eltávolították a két alkalmazást a Play áruházból.
 
A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a két szóban forgó alkalmazás erőforrásfájljai között feltűnt egy kup3x4nowz és egy q7y4prmugi nevű állomány, amelyek tömörítve és Base64 kódolással kerültek bele a telepítőkbe. Az alkalmazások e fájlok dekódolását elvégezték, majd a tényleges károkozásra alkalmas összetevőket az Amazon AWS-ből töltötték le a készülékekre. A letöltött fájlokat a vírusírók XOR-kódolással látták el, ami pont elég volt ahhoz, hogy se a Google védelmi technológiái, se egyéb víruskeresők ne tekintsék azokat ártalmasnak vagy legalább gyanúsnak.


Forrás: Tatyana Shishkova (Twitter)
 
Amikor az alkalmazások a letöltött állományokat dekódolták, akkor a Joker nevű mobilvírus bukkant fel, és kezdte el a nemkívánatos tevékenységeinek végrehajtását. A Joker egy régebb óta ismert károkozó, és számos alkalommal okozott már fejtörést. Az elsődleges célja, hogy a fertőzött mobil készülékekről emelt díjas szolgáltatásokra iratkozzon fel, és a mobilok tulajdonosainak pénztárcájából ilyen módon szedjen ki némi pénzt.
 
Shishkova azt javasolta, hogy aki telepítette valamely kártékony alkalmazást, akkor azt mihamarabb távolítsa el a készülékéről. Emellett érdemes ellenőrizni, hogy a vírus nem végzett-e a háttérben regisztrációt különféle fizetős szolgáltatásokra. A két szoftver eltávolításában a Google Play Protect funkció is segítséget nyújthat.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség