Vírusinvázió: nem a Windows XP volt a bűnös

Miközben sok jel utalt arra, hogy a pusztító WannaCry zsaroló program terjedéséhez a Windows XP járult hozzá a legnagyobb mértékben, kiderült, hogy valójában a Windows 7 volt a középpontban a támadások során.
 

Amikor a Windows alapú számítógépek biztonsága kerül szóba, akkor általában a már korábban támogatását vesztő Windows XP biztonsági kockázatai is előtérbe kerülnek. Természetesen nem véletlenül, hiszen biztonsági frissítések nélkül a sokat látott operációs rendszer roppant védtelenné válhat a támadásokkal szemben.
 
Amikor a WannaCry terjedni kezdett, akkor a legtöbben azt feltételezték, hogy a Windows XP-re épülő PC-ken is megtalálható SMB-sérülékenység járulhatott hozzá a károkozó roppant gyors terjedéséhez. Ezt támasztotta alá az is, hogy a Microsoft soron kívül adott ki javítást a Windows XP-hez is. A vállalat úgy látta, hogy ezúttal nem tarthat ki az elvei mellett, és nem hagyhatja magára a még mindig sok helyen szolgálatot teljesítő operációs rendszert. (Hasonló megfontolásból kapott frissítést a Windows 8 és a Windows Server 2003 is.)
 
Mivel minden adott volt ahhoz, hogy a Windows XP szolgáljon a vírusterjesztés alapjául, ezért a Kaspersky Lab legutóbbi felmérése nagyon meglepőnek bizonyult. Kiderült ugyanis, hogy a WannaCry az esetek túlnyomó többségében Windows 7 alapú rendszereken titkosított fájlokat. A telemetriai adatok azt mutatják, hogy az esetek 60,35 százalékában a 64 bites Windows 7 esett áldozatul, míg a támadások 31,72 százalékában a 32 bites Windows 7 kényszerült térdre. Ha ehhez hozzávesszük a Windows 7 Home verziók fertőzöttségi arányát, akkor összességében elmondható, hogy a WannaCry fertőzések megközelítőleg 98 százaléka a Windows 7-hez kötődik. Fontos megjegyezni, hogy a támadások nem kizárólag PC-ket sújtottak, hanem speciális eszközöket is, egyebek mellett orvosi berendezéseket. A biztonsági cég szerint a WannaCry eddig legalább 420 ezer számítógépet és eszközt fertőzött meg.

 
A Kaspersky Lab hangsúlyozta, hogy a WannaCry az első támadási hulláma óta több variáns formájában ostromolja a számítógépeket. Az új változatokat nem állítja meg a domaines trükk, amely a kártevő első kitörésekor jelentősen hozzájárult a zsaroló program terjedésének megakadályozásához. Ezért nagyon fontos a naprakészen tartott vírusvédelem, a Windows és a különféle alkalmazások rendszeres frissítése, valamint nem utolsó sorban a biztonsági mentések készítése, és azok biztonságos helyen történő tárolása.
 
A biztonsági kutatók folyamatosan olyan eszközök kifejlesztésén dolgoznak, amelyek segítségével bizonyos körülmények között helyreállíthatóvá válhatnak a titkosított fájlok. Az egyik ilyen eszköz a Wannakey, míg a másik a Wanakiwi. Az előbbi főként a Windows XP-t érő fertőzések helyreállításában nyújthat segítséget, míg a másik Windows 7 (és Windows Server 2003) alatt is működőképesnek bizonyulhat. Ugyanakkor komoly akadály, hogy jelenleg csak akkor van remény a helyreállításra, ha a titkosítás után nem voltak újraindítva a fertőzött számítógépek.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség