Virtuális gépekre is lecsap az Abyss Locker vírus

​Rávetette magát a VMware ESXi alapú kiszolgálókra az Abyss Locker nevű zsarolóprogram, amely komplett virtuális gépeket tesz tönkre, miközben adatokat is szivárogtat.
 

Az Abyss Locker egy viszonylag új zsarolóvírus, hiszen az első változatára idén márciusban figyeltek fel a biztonsági kutatók. Azóta a kártékony program elkezdte követni a riválisait, hiszen az újabb variánsai már nem kizárólag a Windows-os számítógépeket veszélyeztetik, hanem a Linuxra épülő rendszereket is. Ugyanakkor a készítői még ennyivel sem érték be, és - számos egyéb, Linux kompatibilis zsarolóvírushoz hasonlóan - a saját szerzeményüket is felkészítették a VMware ESXi kiszolgálók ostromlására. Vagyis e tekintetben is követték azt a trendet, miszerint a linuxos ransomware programok közül sok alkalmassá vált a virtuális környezetekben történő károkozásokra is.
 
A szóban forgó zsarolóvírus elsősorban célzott támadásokban vesz részt, amelyek leginkább vállalatok, intézmények ellen irányulnak. Amennyiben a legújabb variánsának sikerül feljutnia egy VMware ESXi szerverre, akkor lekérdezi az elérhető virtuális gépeket, amelyeket sorban leállít. Ehhez semmi különösebb trükköt nem használ, mindössze esxcli parancsokat futtat le. Teszi mindezt azért, hogy a titkosítás előtt feloldja az érzékeny fájlok zárolását, és a .vmdk (virtual disk), a .vmsd (metadata), valamint a .vmsn (snapshot) állományokat is használhatatlanná tudja tenni.
 
A kompromittált fájlok nevét ".crypt" kiterjesztéssel egészíti ki, majd README_TO_RESTORE kiterjesztésű fájlok révén tájékoztatja az áldozatot arról, hogy mi is történt. Ebben a támadók nem nevesítik a követelt összeget, hanem kapcsolatfelvételi információkat közölnek.
 
Az Abyss Locker fontos jellemzője, hogy dupla zsarolásba is bevonható, vagyis adatszivárogtatástól sem riad vissza. A támadók az adatlopásaikkal összefüggésben létrehozott weboldalukon azt állították, hogy volt már olyan vállalat, amelytől 700 GB-nyi adatot tudtak meglovasítani.
 
Az Abyss Locker elleni védekezés szempontjából is lényeges a rendszeres biztonsági mentés, a szigorú hozzáférésszabályozás, valamint a VMware szerverek naprakészen tartása.
 
  1. 4

    Az IBM a QRadar SIEM platformja kapcsán egy biztonsági közleményt adott ki.

  2. 3

    A cPanelen négy biztonsági rés vált befoltozhatóvá.

  3. 3

    A Splunk Enterprise tizenegy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

  4. 3

    Az IBM WebSphere Application Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált letölthetővé.

  5. 3

    A VirtualBox frissítése öt biztonsági hibára nyújt megoldást.

  6. 4

    Az Oracle 45 biztonsági rést foltozott be a MySQL-en.

  7. 3

    Az Oracle Database Server ezúttal közepes veszélyességű hibáktól vált meg.

  8. 4

    A Google Chrome több mint egy tucatnyi sebezhetőség miatt kapott javításokat.

  9. 3

    A Moodle újabb biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    Az Apache Solr fejlesztői két biztonsági hibáról számoltak be.

Partnerhírek
​NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET

Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba.

​Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?

A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára egyéb szolgáltatások is elérhetővé váltak az oldalon keresztül.

hirdetés
Közösség