Vigyázat! Visszatért a romboló Petya program

​Az idén megjelent Petya zsaroló program immár Goldeneye néven terjed, és jelentős pusztítást képes végezni a számítógépeken. A Windows-t is megöli.
 

A Petya nevű zsaroló programról először idén márciusban lehetett hallani. Azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a legtöbb manapság terjedő zsaroló programtól eltérően (kezdetben) nem fájlok titkosításával okozott fennakadásokat, hanem rendszermanipulációk után a Windows-t tette elérhetetlenné. A vizsgálatok során kiderült, hogy a Petya - az állításával ellentétben - nem titkosítja a fájlokat, hanem kizárólag a Windows indítását akadályozza meg.
 
Sajnos nem maradt mindez sokáig így, ugyanis a Petya készítői a nyáron egy második, Mischa nevű ransomware-t is bevetettek, ami tulajdonképpen elfedte a károkozójuk "hiányosságait". Vagyis miközben a Petya gondoskodott arról, hogy az operációs rendszert ne lehessen elindítani, addig a Mischa a fájlok titkosításával bíbelődött. Így együtt pedig nagyon komoly veszélyeket hordoztak.
 
Egy ideje nem igazán lehetett hallani a Petya felől, de sajnos most már kijelenthető, hogy ez csak átmeneti csend volt. A károkozó, immár Goldeneye néven ismét támadásba lendült. Jelenleg elsősorban német nyelvű üzeneteket tartalmazó elektronikus levelek révén terjed többnyire Németországban. Nyilván ez bármikor megváltozhat, és az alvilági akciók kiterjedtebbé válhatnak.


Egy veszélyes e-mail
Forrás: Bleeping Computer
 
A fertőzött e-mailekben két fájl található. Egy PDF-dokumentum és egy kockázatot jelentő Excel fájl. Amennyiben a felhasználó az Excel táblát megnyitja, és engedélyezi a makrók futtatását, akkor a Petya rögtön támadásba lendül. A fájlban található, base64 kódolású karaktersorozatokat dekódolja, és egy végrehajtható (exe) fájlt hoz létre az átmeneti fájlok tárolására szolgáló Temp mappába. A fájlt természetesen el is indítja, amivel kezdetét veszi a tényleges károkozás.


Makró engedélyezésre vár a károkozó
Forrás: Bleeping Computer
 
A Goldeneye először manipulálja az MBR-t (Master Boot Record), amivel meggátolja a Windows újbóli elindulását. Majd a következő fázisban elkezdődik az állományok titkosítása. Amint ezzel is végez a zsaroló program, akkor újraindítja a számítógépet, és megjeleníti a zsaroló üzenetét egy szöveges képernyőn. Közli, hogy a Tor böngésző segítségével fel kell keresni egy weboldalt, amelyen keresztül lehet fizetni. A váltságdíj ezúttal körülbelül 1000 dollárnak megfelelő Bitcoin.


Ez a képernyő jelenik meg a Windows helyett
Forrás: Bleeping Computer
 
A biztonsági szakemberek ezúttal sem javasolják a váltságdíj kifizetését, mivel nem tudni, hogy az valóban segít-e az amúgy igencsak leharcolt számítógépeken. A legfontosabb a megelőzés, a biztonsági mentések készítése, és az e-mailek, dokumentumok nagyon körültekintő kezelése. A makrókat pedig csak fokozott óvatossággal szabad engedélyezni.
 
  1. 3

    A Spring Framework egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  2. 4

    A 7-Zip egy súlyos sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  3. 3

    Újabb biztonsági frissítést kapott a Drupal.

  4. 4

    A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.

  5. 3

    Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.

  6. 3

    A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.

  7. 3

    Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.

  8. 4

    A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.

  9. 4

    A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.

  10. 3

    Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség