Vigyázat! Adathalászok járnak a Facebookon

Az adathalászok egyre nagyobb lendülettel vetik bele magukat a Facebook mobilos verziójának ostromlásába. Pofonegyszerű megoldással igyekeznek megtéveszteni a felhasználókat.
 

A felhasználók adataira pályázó adathalászoktól már megszokhattuk, hogy némi kreativitásért nem kell a szomszédba menniük. A technikáik korábban elsősorban hamis weboldalakra, illetve trükkösen összeállított elektronikus levelekre terjedtek ki, de manapság már a közösségi oldalakon való jelenlétüket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Minden esetben a kulcsszavuk a megtévesztés, vagyis, hogy a felhasználók kíváncsiságát, hiszékenységét, figyelmetlenségét kihasználva tudjanak hozzáférni bejelentkezési, pénzügyi és egyéb érzékeny információkhoz.
 
Az adattolvajok már egy ideje szemezgetnek a mobil webböngészők adta lehetőségekkel is, és elsősorban a kis kijelzőméretből fakadó sajátosságokat igyekeznek kihasználni. Jelesül, hogy a mobil webböngészők nem képesek megjeleníteni a hosszabb webcímeket (URL-eket) olyan módon, hogy azok felhasználói közreműködés nélkül teljes mértékben, a maguk valójában látszódjanak. Ebből kifolyólag a mobil tulajdonosa csak a webcím első felét fogja látni, és csak kis valószínűséggel "görgeti" végig a teljes címet. Mindez pedig igencsak kapóra jöhet az adathalász (phishing) támadások során.
 
A PhishLabs arra hívta fel a figyelmet, hogy a webcímekkel történő manipulációk egyre gyakoribbak világszerte, és jól ismert szolgálatások, közösségi oldalak felhasználói ellen irányulnak. Kimondottan sok ilyen jellegű akció indul a Facebook és az iCloud ismertségének kihasználásával.


Forrás: PhishLabs
 
A fenti példán az látható, hogy a címsorban a "http://m.facebook.com-----------" cím szerepel. Azonban ez csak egy hosszabb URL látható része, ugyanis a böngésző valójában az alábbi címről elérhető weblapot tölti le:


Forrás: PhishLabs 
 
Vagyis a felhasználó ez esetben egy olyan weboldalon adhatja meg az adatait, amely kísértetiesen hasonlít a Facebook bejelentkező oldalára, de valójában semmi köze sincs ahhoz. Ha pedig az adatok megadása megtörténik, akkor azok rögtön a támadókhoz kerülnek. Ettől kezdve az adott Facebook profil kiszolgáltatottá válik.
 
A PhishLabs kutatói szerint a védekezés nem is annyira triviális, mint gondolnánk. Persze a címsor alapos átböngészésével megelőzhető lenne a baj, de ezt nem sokan teszik meg. Ráadásul sok SMS és üzenetkezelő app (amiken keresztül a problémás linkek érkezhetnek) nem is ad lehetőséget a teljes címek megjelenítésére, mielőtt azokat a böngészőbe betöltenék. Ezért fokozott óvatosságra van szükség, és a címsort alaposan szemügyre kell venni különösen, ha az sok gondolatjelet vagy egyéb ismétlődő karaktert tartalmaz.
 
Emellett arra is célszerű figyelni, hogy a fenti példánál "http"-vel kezdődik a cím, és nem a titkosított kommunikációra utaló "https"-sel, amit a Facebook is használ.
 
Amikor csak van rá mód, célszerű kétfaktoros azonosítást használni. Az egyes webes szolgáltatásokhoz, weboldalakhoz pedig különböző hitelesítő adatokat adjunk meg!
 
  1. 3

    Az IBM Db2 egy újabb biztonsági javítással bővült.

  2. 4

    A Docker fejlesztői egy több éve létező biztonsági rést foltoztak be.

  3. 3

    A Trend Micro VPN Proxy One Pro egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 3

    Négy biztonsági hiba látott napvilágot az ISC BIND kapcsán.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással érkezett meg a legújabb Chrome verzió.

  6. 3

    A Zyxel számos vezeték nélküli hozzáférési ponthoz adott ki biztonsági frissítést.

  7. 3

    A Juniper több hibát javított a Junos OS-ben.

  8. 3

    A Vtiger CRM két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  9. 3

    Az IBM WebSphere Application Serverhez egy biztonsági frissítés vált letölthetővé.

  10. 4

    A SolarWinds kritikus sebezhetőségeket is orvosolt az ARM esetében.

Partnerhírek
​A kék halál képernyőn túl

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne?

Mesterséges intelligencia és deepfake a támadásokban

Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.

hirdetés
Közösség