Veszélyes lett a felnyársalt vírus

A Qakbot trójai ismét színre lépett, méghozzá két felvonásban. Mindez pedig nagyon megnehezíti az ellene folytatott védekezést.
 

A Qakbot körülbelül 10 évvel ezelőtt bukkant fel először, amikor elsősorban vállalatok elleni, célzott támadásokban kapott szerepet. Leginkább hátsó kapu kiépítésére és adatlopásra specializálódott. E képességei pedig az évek során folyamatosan egyre kifinomultabbá váltak. A készítői még most is előszeretettel fejlesztgetik a szerzeményüket, aminek eredményeként mind nehezebbé válik a hatékony detektálása.
 
A trójai legújabb variánsa leginkább a terjedését és a rejtőzködést illetően fejlődött. A kártékony program ugyanis elkezdett két részben terjedni, és több lépcsőben fertőzni. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a károkozó fájljait egy JavaScript alapú letöltő összetevő szerzi be méghozzá két tömörített, illetve titkosított fájl formájában. Amikor ez a két fájl (jelenleg [véletlenszerű karakterek]_1.zzz és [véletlenszerű karakterek]_2.zzz néven) felkerül a számítógépre, akkor a JavaScript alapú komponens elvégzi a dekódolást egy ütemezett feladaton keresztül. (Az első fájl a kártékony kód első ezer bájtját tartalmazza, a többit a második állomány.)
 
Egy másik ütemezett feladat pedig arról gondoskodik, hogy a beszerzett, dekódolt állomány összefűzése is megtörténjen: ehhez alapvetően egy egyszerű type parancsot használnak a vírusírók. 
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  2. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  3. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  4. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  5. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  6. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

  7. 4

    A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.

  8. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.

  9. 4

    A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.

  10. 3

    A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség