Újabb zsarolóvírus kezdett terjedni a neten

​A Rook nevű zsarolóvírus még sok fejtörést okozhat a közeljövőben. Már egy bankot és egy légiközlekedési céget térdre kényszerített.
 

A hírhedt Babuk nevű zsarolóvírus forráskódja szeptemberben szivárgott ki. Már akkor sejteni lehetett, hogy a vírusírók figyelmét mindez nem fogja elkerülni, és rövid időn belül elkezdik felhasználni a ransomware kódját. Az elmúlt években több hasonló eset is történt, és akkor sem kellett sokat várni arra, hogy a kiberbűnözők a forráskódokat a saját javukra fordítsák. A Babuk esetében az első komolyabb fenyegetést jelentő "másolat" a Rook nevet kapta. 

A Rook zsarolóvírust a SentinelLabs kutatói vették alaposan górcső alá. Az elemzéseik során arra a következtetésre jutottak, hogy a Rook hasonló API-kal operál, mint a Babuk. Az új szerzemény felépítése azonos vonásokat mutat, és ugyanazon folyamatokat, szolgáltatásokat támadja, mint az elődje. 

Így fertőz a Rook 

A zsarolóprogram elsősorban kéretlen elektronikus levelek, adathalász küldemények és torrentes letöltések révén kerül fel a számítógépekre. Amikor elindul, akkor először feltérképezi azokat a folyamatokat, amelyek a működésére nézve hátrányosak lehetnek, illetve hozzájárulhatnak a detektálásához. Akár biztonsági alkalmazásokat is képes hatástalanítani. Különösen allergiás azokra a szoftverekre, amelyek zsarolóprogramok elleni védelmet biztosítanak. 

A Rook a fájlok titkosítása előtt a Windows vssadmin.exe eszközével törli az árnyékmásolatokat, hogy ezzel is megnehezítse a helyreállítást. Ezt követően nekilát az állományok lekódolásának. A kompromittált fájlok nevét .Rook kiterjesztéssel egészíti ki. 

A zsarolóprogram nem törekszik arra, hogy hosszabb távon is jelen legyen a fertőzött számítógépeken. Sőt a titkosítást követően automatikusan eltávolítja a saját állományait a rendszerekről. Amit viszont maga mögött hagy, az nem más, mint rengeteg használhatatlan fájl. 

A biztonsági szakértők egyelőre nem tudják, hogy a Rook képes lesz-e olyan széles körű károkozások végrehajtására, mint amire a Babuk alkalmas volt. Mindenesetre a funkcionalitása adott ahhoz, hogy a közeljövőben komolyabb problémákat idézzen elő. 
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség