Új trükkel zsarol egy androidos készülékeket fertőző vírus

​A Microsoft biztonsági kutatói egy új módszert alkalmazó zsarolóprogramot fedeztek fel. A károkozó androidos készülékeket fertőz.
 

Az Android operációs rendszer esetében sem ismeretlenek a zsarolóprogramok. Ezek közül a legtöbb azonban nem fájlok titkosításával okoz károkat (noha ilyen példányok is akadnak), hanem sokkal inkább a készülékek zárolásával járulnak hozzá olykor nem kis bosszúsághoz. A leggyakrabban teljes képernyős üzeneteket jelenítenek meg, amelyeket nem lehet egy csapásra eltávolítani, de az is előfordulhat, hogy a károkozók a képernyőzár feloldókódját manipulálják.
 
A Microsoft kutatói ezúttal egy olyan szerzeményre lettek figyelmesek, amely szintén teljes képernyős üzenetek révén igyekszik használhatatlanná tenni a készüléket, és egyben megzsarolni a felhasználót. A MalLocker.B nevű kártékony program azonban bizonyos szempontból új útra lépett az elődjeihez képest, és olyan technikát vetett be, ami egyrészt könnyebben átcsúszhat a védelmi vonalakon, másrészt a használata miatt nehezebb kiiktatni a kártevőt.
 
A teljes képernyős üzenetekkel manipuláló, androidos károkozók többsége eddig leginkább a SYSTEM_ALERT_WINDOW lehetőséggel élt vissza. Amennyiben rendszerriasztások megjelenítésére engedélyt kaptak a (megtévesztett) felhasználótól, akkor bezárhatatlan üzenetet jelenítettek meg. Ebből egyre több probléma adódott, ezért a Google már az Android 8.0 megjelenése óta különféle lépéseket tett az ilyen jellegű visszaélések visszaszorítása érdekében. Így aztán a vírusok készítői új utat kerestek, amit a kisegítő szolgáltatások (Accessibility Services) formájában találtak meg. A Google később ezen a téren is szigorításokat vezetett be, így a macska-egér harc egy újabb fejezete zárult le. Sajnos nem sokáig, mivel az újonnan felfedezett MalLocker.B egy újabb trükköt vetett be. Ezúttal az onUserLeaveHint() függvényt hívták segítségül a vírusírók, amellyel folyamatosan "felül" tudják tartani a zsaroló üzenetüket, és korlátozni tudják a fertőzött készülékek használatát.


Forrás: Microsoft
 
A Microsoft szerint a MalLocker a zsaroló üzeneteiben több esetben a rendőrség vagy egyéb hatóságok nevével él vissza, többnyire oroszul közli a követeléseit és a teendőket. Érdekesség, hogy a vírusírók a károkozójukba egy olyan, nyílt forráskódú, mesterséges intelligencia modult is elhelyeztek, amely alkalmas arra, hogy a megjelenített üzenetek és képek mérete a fertőzött készülék képernyőjének típusához igazodjon. Ez a modul jelenleg még nem aktív a kártevőben, ami egyben azt is jelenti, hogy a MalLocker jelenleg is fejlesztés alatt áll, így újabb variánsok megjelenésére kell felkészülni.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  2. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  3. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

  4. 3

    Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.

  6. 4

    Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.

  7. 4

    A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.

  8. 3

    A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.

  9. 3

    A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.

  10. 4

    Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség