Túlságosan akadékoskodó lesz az új macOS?

​A macOS következő verziójában módosul a Gatekeeper védelem, és új biztonsági figyelmeztetésekkel is bővül majd az operációs rendszer.
 

Az Apple macOS 15 (Sequoia) operációs rendszer jelenleg béta tesztelés alatt áll, és várhatóan ősszel fog elérhetővé válni a végleges kiadása. Addig ugyan még számos változás történhet, de azért néhány biztonsági újítás már kezd körvonalazódni. 

Az első újdonságot az jelenti, hogy a letöltött alkalmazások ellenőrzését végző Gatekeeper technológia által megjelenített figyelmeztetések a jövőben körülményesebben lesznek megkerülhetők. Jelenleg, amikor a Gatekeeper egy olyan alkalmazás miatt riaszt, amely nem rendelkezik megfelelő digitális aláírással (nem az App Store-ból származik), akkor a figyelmeztetés több módon is áthidalható. (Például a CTRL billentyű megnyomásával történő alkalmazásindítással.) A jövőben azonban ezek a "kiskapuk" megszűnnek, és anélkül nem lehet majd elindítani az aggályosnak vélt alkalmazásokat, hogy azok futtatását a felhasználó a beállítások menüben külön ne engedélyezné.

Az Apple a fejlesztők számára azt javasolja, hogy az alkalmazásaikat tegyék elérhetővé az App Store-ban, amely elvégzi a szükséges ellenőrzéseket, aláírásokat, és ezáltal a Gatekeeper a számítógépeken már nem fog akadékoskodni.

Jóból is megárt a sok

A béta tesztelők egy másik újdonságra is felfigyeltek. A macOS 15-be bekerült egy olyan értesítési funkció, amely arra figyelmezteti a felhasználót, hogy olyan alkalmazás található a számítógépen, amely alkalmas képernyőfelvételek készítésére és hangrögzítésre, valamint képes más szoftverek megfigyelésére. A felhasználó pedig dönthet arról, hogy engedélyezi az aggályos program futtatását vagy sem.

Ezekkel a figyelmeztetésekkel alapvetően nem is lenne gond, de van egy kis bökkenő, ami egyre több panaszt vált ki az interneten. A kritikák annak kapcsán érkeznek a tesztelőktől, hogy a riasztások hetente és alkalmazásonként megjelennek újra és újra. Ez pedig már igencsak zavaró tud lenni. Egyelőre az Apple még nem reagált érdemben ezekre az észrevételekre.
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség