Tudta, hogy melyik weblap eszi meg a gépét?
Az internetes csalók egyre gyakrabban használják fel a gyanútlan felhasználók számítógépeinek erőforrásait kriptopénz bányászathoz. Most megmutatjuk, hogy a Chrome segítségével miként lehet kiszűrni az ilyen nemkívánatos ténykedéseket.
A kriptopénz bányászat minden korábbinál nagyobb teret hódít magának. Ebből pedig a kiberbűnözés sem marad ki, amely számos módszer révén próbál minél több erőforráshoz jutni. Napjainkban már komplett kártékony hálózatok (botnetek) működnek fertőzött számítógépek bevonásával. A felhasználók PC-jére olyan nemkívánatos programok kerülnek, amelyek a számítógépek erőforrásainak felhasználásával, gyakorta távolról vezérelt módon bányásznak Bitcoint, Monerot vagy bármilyen más kriptopénzt.
Azonban a csalók a számítógépes vírusok mellett más eszközöket sem restek bevetni. Egyre több problémát okoznak azok a webes megoldások, amelyek a webböngészőkön keresztül teszik lehetővé a bányászatot. Ez a módszer a kártékony programoknál is alattomosabb, és biztonsági szoftverekkel is nehezebb a kimutatásuk. Már csak azért is, mert gyakorta teljesen ártalmatlan és legális kódokat fordítanak a saját javukra a csalók, amiből a felhasználó sokszor semmit nem vesz észre. Pedig egy ilyen problémás weboldal látogatásakor a háttérben sok minden történik.
A kiberbűnözők a kriptopénz bányászat szempontjából elsősorban azokat a weboldalakat igyekeznek célkeresztbe állítani, amelyeken a felhasználók sokat időznek. Tipikusan ilyenek a videós webhelyek. Amíg a felhasználó megnéz egy filmet, addig a számítógépe pénzt keres a csalóknak. Közben pedig a processzor csúcsra járatva működik. Ilyenkor azt lehet tapasztalni, hogy a számítógép lelassul, a processzor elkezd melegedni, ezáltal a ventilátor mind hangosabb lesz. Rosszabb esetben pedig a PC instabillá válik, vagy a túlmelegedés elkerülése érdekében akár le is áll. Ekkor jöhetnek jól azok az eszközök, amelyek segítségével kideríthető, hogy pontosan mi is emészti fel a rendszer kapacitásait.
Az egyik legkézenfekvőbb eszköz a Windows Feladatkezelője, amellyel felfedhető, hogy mely alkalmazás, illetve folyamat terheli a processzort. A Google Chrome webböngészője azonban ennél tovább megy, és a beépített feladatkezelő funkciójának segítségével mélyebb szintű betekintést biztosít a teljesítmény vonatkozásában. A szoftver menüjéből vagy a SHIFT+ESC billentyűkombináció segítségével előhívható egy kis ablak, amelyben láthatók a böngészőben megnyitott fülek (weblapok), illetve az esetlegesen futó kiegészítők. Itt megtekinthető az egyes weboldalakhoz tartozó erőforrásfelhasználás, és felderíthetők, illetve be is zárhatók a problémás weblapok. Ha pedig egy bővítménnyel van gond (mert, hogy azok is felhasználhatók lehetnek kriptopénzek bányászatához), akkor az a böngésző kiegészítői közül törölhető.

Fontos megjegyezni, hogy ha a Chrome, illetve az abban megjelenő valamely weblap "eszi a processzort", akkor attól még nem biztos, hogy bányászkodás áll a háttérben. Ettől függetlenül a böngészős feladatkezelő révén könnyebben szűrhetjük ki a problémás webhelyeket. Azt is lényeges megemlíteni, hogy a módszer nem helyettesíti a biztonsági alkalmazásokat és a megfontolt netezést.
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat