Tíz életmentő tanács netes bankoláshoz

​Az online bankolás veszélyeit soha nem szabad figyelmen kívül hagyni. Most 10 olyan tanácsot adunk, amelyek megfogadásával sok problémát előzhet meg.
 

Mivel az online bankolás mára már mindennapos tevékenységeink közé tartozik, ezért a biztonság állandó fenntartása is roppant lényeges. Csak így védhetjük meg a banki adatainkat, és nem utolsó sorban a bankszámláinkon lévő pénzünket. Egyebek mellett erre igyekszik felhívni a figyelmet az Európai Kiberbiztonsági Hónap is. Ennek részeként az ESET szakemberei összeállítottak egy olyan listát, amely hasznos tippeket tartalmaz az online bankoláshoz.
 
Használjunk megbízható eszközöket!
 
Az első és legfontosabb alapelv, hogy az online számlánkhoz való csatlakozás során megbízható eszközt használjunk. A saját, megfelelő védelmi megoldással ellátott számítógépünk, táblagépünk vagy okostelefonunk lehet a legjobb választás. Ha lehetséges, akkor kerüljük a kölcsönkért vagy nyilvános eszközöket.
 
Védjük az internetes kommunikációt!
 
Nem mindegyik internetkapcsolat számít biztonságosnak az online bankolás vagy a netes fizetések szempontjából. A nyilvános Wi-Fi a kedvenc kávézónkban vagy akár a főtéren elérhető hálózat nem feltétlenül a legjobb opció arra, hogy megnézzük a számlaegyenlegünket vagy kifizessük a számláinkat. Ha nem tudjuk elkerülni a nyilvános hálózatok használatát, akkor alkalmazzunk VPN (Virtual Private Network) megoldást a titkosított kommunikáció érdekében.
 
Legyen naprakész a számítógépünk!
 
A hibajavítások letöltése és futtatása segít bezárni a támadók által kihasznált biztonsági réseket. Sok program már automatikusan telepíti a frissítéseket, hibajavításokat, illetve új verziókat keres anélkül, hogy szükség lenne külön felhasználói beavatkozásra. Ettől függetlenül célszerű ezeket is rendszeresen ellenőrizni, és a nem automatizálható javításokat manuálisan telepíteni.
 
Használjunk megbízható és naprakész biztonsági megoldást!
 
Telepítsünk megbízható, többszintű és naprakész biztonsági szoftvert. Egy komplex internetbiztonsági alkalmazás védelmet nyújt a különféle típusú vírusokkal, a támadásokkal, az adathalászattal és az egyéb online csalásokkal szemben.
 
Nagyon ügyeljünk a jelszavakra!
 
Fontos szabály, hogy minden egyes alkalmazás és szolgáltatás esetében különböző egyedi jelszót használjunk. Ha ugyanis több helyen egyforma a jelszavunk, akkor a hitelesítő adatok illetéktelen kezekbe kerülésével egy csapásra sodrodnak veszélybe az adataink. Hasznos lehet a jelmondatok használata, illetve a megbízható jelszókezelő alkalmazások hadra fogása.
 
Használjunk kétfaktoros azonosítást!
 
A legtöbb bank már lehetőséget ad úgynevezett kétfaktoros azonosításra, aminek köszönhetően nem kell csupán a sérülékeny jelszavakra hagyatkozni. Ekkor a bank duplán is ellenőrizni tudja, hogy tényleg mi szeretnénk csatlakozni az online rendszerhez a saját eszközünkkel.
 
Ne dőljünk be a csapdáknak!
 
A kiberbűnözők szó szerint bármit megpróbálnak, hogy megszerezzék a bizalmas adatainkat. Előfordul például, hogy úgy tesznek, mintha bankárok lennének, és e-mailben kérik meg a felhasználókat az adataik megadására vagy a jelszavaik megváltoztatására. Ha olyan levelet kapunk, amely arra kér, hogy változtassuk meg a belépési adatainkat vagy kattintsunk egy mellékelt linkre, akkor ezt ne tegyük meg. Bank sosem küld ilyen jellegű üzenetet.
 
Jelentkezzünk ki, ha befejeztük az online bankolást!
 
Ha végeztünk a bankolással, akkor mindig szabályosan jelentkezzünk ki a netes rendszerből.
 
Aktiváljuk az SMS-es értesítéseket!
 
Hasznos, ha folyamatosan figyeljük online egyenlegünket. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha bankunktól SMS értesítést kérünk az összes számlánkon zajló pénzmozgásról, így sokkal könnyebben és gyorsabban szúrhatjuk ki az esetleges gyanús tevékenységeket.
 
Használjunk virtuális bankkártyát!
 
Ma már minden banknál létezik külön internetes vásárlásokhoz való virtuális kártya, amelynek a számát bátrabban megadhatjuk. Ám erre az alszámlára érdemes csak a vásárlás előtt, közvetlenül a netbankban átvezetni a vásárláshoz szükséges összeget, ami így csak pár percig lesz az egyébként üres virtuális számlánkon.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség