Tanulságos elmélkedés az adathalászatról

​Az értékes adatokra pályázó adathalászok minden nap tudnak kellemetlen meglepetésekkel szolgálni.
 

A bizalmas adatokat célzó kibertámadások száma napról napra nő. Az ESET adatai szerint 2023 első három hónapjában az összes incidens 37,5 százalékát tették ki az ilyen céllal elkövetett alvilági akciók. Ezért a biztonsági cég úgy gondolta, hogy összegyűjti azt, hogy mit is érdemes tudni manapság az adathalász támadásokról.
 
Bár sok vállalat használ tartalomszűrőket az adathalászat elleni védelem jegyében, a támadók sokszor így is képesek elérni a céljukat, ami részben a biztonságtudatosság hiányosságaival magyarázható.
 

"Az emberek még mindig hajlamosak rákattintani a rosszindulatú linkekre, gyakran megbízhatónak tűnő űrlapokat töltenek ki, vagy csalók által működtetett bejelentkezési oldalakon adják meg hitelesítő adataikat. Az is a probléma része, hogy nem tudják megkülönböztetni a hamis URL-eket a valós címektől"

- foglalta össze a problémát Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője.
 
A fejlett fordítóprogramoknak köszönhetően a csalók üzenetei egyre pontosabbak, így az üzenetek kiszűrése nehezebbé válik a felhasználók számára. Márpedig a támadóknak elég egyetlen munkavállaló figyelmetlensége ahhoz, hogy megszerezzék a szükséges adatokat.
 
A kiberbűnözők a támadások során egyre többször használják ki nagyvállalatok, valamint széles körben elterjedt szoftverek és szolgáltatások ismertségét. Így például a DHL, a WeTransfer, a DocuSign, a Microsoft Office vagy a Microsoft Outlook is gyakran kerül említésre e károkozások során.
 
Tipikus tárgysorok
 
A csalók mindig, minden helyzetben kihasználják az aktuális eseményeket, legyen az olimpia vagy földrengés, repülőgép-szerencsétlenség vagy világjárvány, netán közelgő kulturális esemény vagy háború. Ezekre azonnal reagálnak, és máris jönnek az adománygyűjtésről, zárolt fiókértesítésről, kamu nyereményekről vagy bennfentes, titkos információkról szóló üzenetek.
 
Néhány tipikus módszer:
 
  • Lejárt munkamenetre történő hivatkozás
  • Mondvacsinált, de sürgősnek beállított fizetési felszólítás
  • Kamu állásajánlat
  • Piros betűs ünnepek, évfordulók emlegetése
  • Hamis adóbevallások
 
Az ESET szakértői most is azt javasolják, hogy mindig olvassuk el figyelmesen az üzeneteinket, használjunk vírusvédelmet és spam szűrést, ellenőrizzük a feladót, ne hagyjuk magunkat sürgetni, figyeljünk a legitim domain nevekre. Ha pedig valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor ne dőljünk be az ígéreteknek.
 
Védekezés vállalati környezetekben
 
Minél korábban észleli az adathalász-támadást, annál nagyobb esélye van egy vállalatnak arra, hogy elkerülje az adatvesztést és az anyagi károkat. Ezért meg kell győződni arról, hogy az alkalmazottak tudják, hogyan jelentsék a gyanús tartalmakat és tevékenységeket.
 

"Azok a cégek, amelyek nem rendelkeznek belső biztonsági csapattal vagy kapacitással, felbérelhetnek egy menedzselt szolgáltatót (MSP), amely gondoskodik a digitális biztonságról, vagy legalábbis annak bizonyos részeiről"

- mondta az ESET kiberbiztonsági szakértője.
 
  1. 3

    A Samsung biztonsági javításokat adott ki egyes mobil alkalmazásaihoz.

  2. 3

    A ClamAV két biztonsági hibajavítással bővült.

  3. 3

    A Veeam több kritikus veszélyességű sebezhetőségről számolt be.

  4. 3

    A Zyxel számos hálózati eszközéhez adott ki biztonsági frissítést.

  5. 4

    Elkészült az Adnroid szeptemberi biztonsági frissítése.

  6. 3

    A Yubico YubiKey kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  7. 3

    A Google két olyan biztonság hibáról számolt be, amelyek a Chrome webböngészőben vannak jelen.

  8. 4

    A VMware egy súlyos biztonsági hibát szüntetett meg a Fusion alkalmazásban.

  9. 3

    A Samsung biztonsági frissítéseket adott ki egyes Exynos megoldásaihoz.

  10. 3

    A Wireshark egy újabb biztonsági frissítéssel bővült.

Partnerhírek
​Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?

A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára egyéb szolgáltatások is elérhetővé váltak az oldalon keresztül.

​A kék halál képernyőn túl

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne?

hirdetés
Közösség