Tankönyvekkel is terjednek a vírusok

A tanév kezdetével érdemes egy pillantást vetni azokra az internetes fenyegetettségekre, amelyek sokszor online tankönyvek, dolgozatok formájában veszélyeztetik a számítógépeket és az azokon lévő adatokat.
 

A kiberbűnözők minden lehetőséget megragadnak arra, hogy a kártékony kódjaikat minél szélesebb körben terjesszék. Sajnos számukra a családi számítógépek sem számítanak tabunak, amelyeket online oktatási anyagokkal, dokumentumokkal is ostromolnak. A Kaspersky legutóbbi tanulmányából kiderült, hogy nem is kis intenzitással próbálnak különféle oktatási témák „felkarolásával” kárt okozni a felhasználóknak.
 
A biztonsági cég az elmúlt tanév során gyűjtött telemetriai adatait elemezte abból a szempontból, hogy mennyi és milyen jellegű támadások veszélyeztetik az oktatásban résztvevőket. Kiderült, hogy az előző tanévben csak a cég alkalmazásai 365 ezer olyan támadást blokkoltak, amelyek tankönyvek, esszék, dolgozatok letöltésére voltak visszavezethetők. 122 ezer támadás történt csak elektronikus tankönyveknek álcázott vírusok által. 30 ezer felhasználó pedig meg is nyitotta ezeket a fertőzött dokumentumokat. A legtöbb problémás oktatási és tananyag az angol nyelv, a matematika és az irodalom tárgyköréből került ki.
 
Mivel fertőzöttek a tankönyvek?
 
A Kaspersky kutatói arra is keresték a választ, hogy mely kártékony programok terjednek leggyakrabban oktatási anyagok formájában. Kiderült, hogy főként három kártevő okoz problémát. Ezek közül kettő Agent trójai, míg a harmadik a Stalk féreg.
 
Az Agent trójai programok feladata, hogy nemkívánatos szoftvereket, adott esetben vírusokat töltsenek le, és telepítsenek fel a számítógépekre. Gyakorta kerül fel ilyen módon a rendszerekre a MediaGet alkalmazás és egyéb torrent kliensek.
 
A Stalk féreg egy fokkal veszélyesebb, mivel a fertőzött számítógépekről cserélhető meghajtókon, hálózati megosztásokon és e-maileken keresztül is képes további célpontokra felkerülni. Az e-mailes módszere különösen alattomos: a fertőzött számítógépen összegyűjti az e-mail címeket, majd azokra szintén oktatási anyagok formájában elküldi a saját kódját. A címzett pedig azt hiszi, hogy az ismerőse, barátja, családtagja küldött neki például egy matek könyvet. A valóságban azonban a féreg indul el a csatolmány megnyitásakor.
 
Kockázatcsökkentés
 
A biztonsági cég mindenki számára azt javasolja, hogy használjon korszerű, naprakész vírusvédelmet, rendszeresen frissítse az operációs rendszert és az alkalmazásokat. Emellett csak megbízható weboldalakról célszerű tankönyveket, oktatási anyagokat beszerezni. Ha pedig egy kéretlen levelet kapunk, vagy egy ismerőstől olyan küldeményt, amit nem tudunk mire vélni, akkor jobb gyanakodni, és megfelelő körültekintéssel kezelni az e-mailt.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség