Támadások fenyegetik a robotokat

A gyárakban használt ipari robotok sok ponton sebezhetővé válhatnak, és bármikor átvehetik felettük az uralmat a kiberbűnözők. A magyar helyzet sem rózsás.
 

Becslések szerint 2018-ra világszerte már 1,3 millió robot dolgozik majd a gyárakban. A különböző feladatokat (hegesztést, csomagolást, fröccsöntést stb.) végző berendezések szerves részévé válnak az Ipar 4.0-nak, és biztosítják az innovatív, magas fokon automatizált okosgyárak működését. A Trend Micro a Demonstrating Industrial Robot Attacks in Today's Smart Factories című tanulmánya szerint azonban ez esetben sem szabad félvállról venni a biztonsági kockázatokat, mivel a robotok is egyre vonzóbbá válnak a kiberbűnözők számára.
 
Ahogy a robotok egyre több eszközzel állnak kapcsolatban, úgy biztosítanak mind nagyobb támadási felületet a kiberbűnözők számára. Elég, ha arra gondolunk, hogy napjainkban már külső szoftverekkel, webes felületekkel vagy API-k segítségével lehet kommunikálni a robotvezérlőkkel, az üzemeltetők pedig akár mobil appokkal is irányíthatják a robotokat.


Forrás: Trend Micro
 
További probléma, hogy a korszerűsítések ellenére azért sok rendszert idejétmúlt szoftverek vagy sebezhető operációs rendszerek szolgálnak ki. Nem egyszer nincsenek vagy gyengék a védelmi mechanizmusok (hitelesítések, titkosítások stb.).
 
Néhány ipari robot ráadásul közvetlenül az internetről is elérhető, hogy távolról is lehessen felügyelni, karbantartani azokat. A Trend Micro kutatása alapján a legtöbb ilyen módon üzemelő robot az Egyesült Államokban található. Nincs ok örömre Magyarországon sem: a felmérés szerint hazánkban 1.000 és 10.000 közé tehető azon ipari robotok száma, amelyek valamilyen módon veszélynek vannak kitéve. Ez a mennyiség kiugróan magasnak számít a régióban, hiszen például Szlovéniában, Szerbiában, Ukrajnában és Szlovákiában 100 alatti az ilyen jellegű, sebezhető rendszerek száma.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség